Geografia

Olimpiady i konkursy

Publikacje uczniów

ŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI 09.-11.12.2023

W dniach 9 i 10 grudnia reprezentacja uczniów realizujących rozszerzenie z geografii, uczestniczyła razem z uczniami klas biologiczno – chemicznych w kolejnej, VII edycji Festiwalu Nauki

KONFERENCJA ,,KOBIETY NA SZCZYCIE” 17.11.2023

W dniu 17.11.2023 uczniowie z klas 2c2 i 2h (grupy z rozszerzeniem z geografii) brali udział w konferencji pt. ,,Kobiety na Szczycie”. Konferencja organizowana przez miasto Katowice, Unicef, Pałac Młodzieży oraz Magazyn Ludzi Gór „ Magazyn Na Szczycie”. Podczas tego wydarzenia gościniami były znane  osobistości: Anna Król, Dorota Rasińska – Samoćko, Daria Sieracka, Dorota Szparaga, Anna Tybor.

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w panelu dyskusyjnym oraz warsztatach ,,Od lasu do gór wysokich” z p. Dorotą Rasińską-Samoćko, polską himalaistką, zdobywczynią 9 ośmiotysięczników.

Konferencję prowadził znany polski dziennikarz i lektor, absolwent II LO im. M.Konopnickiej,  p. Jarosław Juszkiewicz.

Sosnowieckie forum nauczycieli geografii i przyrody

W dniu 15.03.2023 na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego odbyło się doroczne forum nauczycieli geografii i przyrody organizowane przez WNP UŚ oraz Katowicki Odział PTG. W programie forum założenia nowej natury z geografii, sposoby na wykorzystanie gier terenowych i aplikacji w nowoczesnym nauczaniu geografii oraz warsztaty z ArcGIs ( tworzenie wielowarstwowych map tematycznych do wykorzystania podczas zajęć).

Wizyta w Planetarium Śląskim
2023.01.13

Uczniowie naszego liceum realizujący program rozszerzony z geografii mieli okazję odwiedzić otwarte po długim remoncie Planetarium Śląskie. Uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach pt. „Fascynujący Kosmos”. W trakcie trwania wykładu mogli  dowiedzieć się m.in.
– Jakie są elementy sfery niebieskiej?
– Co rządzi ruchami planet w Układzie Słonecznym?
– Jak zmierzyć odległości we Wszechświecie?
– Gdzie szukać odległych galaktyk?

Kartografia

Instrukcja uruchamiania aplikacji:
1. Pobrany folder trzeba wypakować, np. za pomocą programu 7-zip. Klikamy wtedy prawym przyciskiem myszy na spakowany folder i wybieramy opcję wypakuj.
2. W celu uruchomienia aplikacji wchodzimy w rozpakowany folder i uruchamiamy aplikację "Mapy geograficzne" z ikoną globusa.

plik do pobrania: http://www.nasza-szkola.pl/pomoce/informatyka/pliki/Geografia.zip