SOSNOWIECKIE FORUM NAUCZYCIELI GEOGRAFII I PRZYRODY 2024

12.04.2024 na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu odbyło się doroczne forum nauczycieli geografii i przyrody pt.,, Nauczanie przez naukowe dociekanie w edukacji geograficznej” Wykład dr Jakuba Sypniewskiego o doświadczeniach, eksperymentach, przykładach
dobrych praktyk oraz miejscu gdzie szukać inspiracji i materiałów wraz z zajęciami warsztatowymi pt. „Z jakich skał najlepiej wykonać rzeźby w przyszkolnym ogrodzie? Czyli
badamy, które skały by z wodą wygrały”.

Projekt Rumunia.pl 27.02.2024

Dzięki wspaniałej inicjatywie Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie od 9 lutego na ogrodzeniu naszej szkoły można było powiedzieć wystawę zdjęć Via Transilvnica, prezentującą piękno Rumunii.

Spotkanie z naszą absolwentką p. Martyną, która prowadzi stronę ,, Projekt Rumunia”, gdzie wspiera swoją wiedzą osoby podróżujące do tego kraju było dla uczniów okazją do zapoznania się z pięknem przyrody, interesującą kulturą, ciekawostkami językowymi. Uczniowie klas z rozszerzeniem z geografii poczuli się zainspirowani do odwiedzenia tego coraz bardziej popularnego wśród Polaków kierunków podróży.

ŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI 09.-11.12.2023

W dniach 9 i 10 grudnia reprezentacja uczniów realizujących rozszerzenie z geografii, uczestniczyła razem z uczniami klas biologiczno – chemicznych w kolejnej, VII edycji Festiwalu Nauki

Akademicki Tydzień Książki w CINiBA 27.11-01.12

Wydarzeniu Akademickiego Tygodnia Książki towarzyszyły wykłady i warsztaty poświęcone między innymi zmianom klimatycznym. 27 listopada klasa 1a2 rozszerzająca geografię miała okazję wysłuchać dyskusji ,,Jak kryzys klimatyczny zmienia naszą naukę?” z udziałem Justyny Tymienieckiej-Suchanek ( ,,Zoophilologica”), Ryszarda  Mikosza ( ,,Wprowadzenie do prawa środowiska” ,Katowice 2021) i Michała Kiesiela (,,Er(r)go”) oraz uczestniczyć w wawrsztach dotyczących lekarki Jolanty Wadowskiej- Król i jej udziału w budowaniu ponadregionalnej świadomości szkód wyrządzanych dzieciom przez przemysł. Młodzież obejrzałą również wystawy fotograficzne ,,Franco Zecchin. Śląsk jakiego nie chcemy oglądać” o ,,Klimatyczny Śląsk”

KONFERENCJA ,,KOBIETY NA SZCZYCIE” 17.11.2023

W dniu 17.11.2023 uczniowie z klas 2c2 i 2h (grupy z rozszerzeniem z geografii) brali udział w konferencji pt. ,,Kobiety na Szczycie”. Konferencja organizowana przez miasto Katowice, Unicef, Pałac Młodzieży oraz Magazyn Ludzi Gór „ Magazyn Na Szczycie”. Podczas tego wydarzenia gościniami były znane  osobistości: Anna Król, Dorota Rasińska – Samoćko, Daria Sieracka, Dorota Szparaga, Anna Tybor.

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w panelu dyskusyjnym oraz warsztatach ,,Od lasu do gór wysokich” z p. Dorotą Rasińską-Samoćko, polską himalaistką, zdobywczynią 9 ośmiotysięczników.

Konferencję prowadził znany polski dziennikarz i lektor, absolwent II LO im. M.Konopnickiej,  p. Jarosław Juszkiewicz.

Sosnowieckie forum nauczycieli geografii i przyrody

W dniu 15.03.2023 na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego odbyło się doroczne forum nauczycieli geografii i przyrody organizowane przez WNP UŚ oraz Katowicki Odział PTG. W programie forum założenia nowej natury z geografii, sposoby na wykorzystanie gier terenowych i aplikacji w nowoczesnym nauczaniu geografii oraz warsztaty z ArcGIs ( tworzenie wielowarstwowych map tematycznych do wykorzystania podczas zajęć).

Wizyta w Planetarium Śląskim
2023.01.13

Uczniowie naszego liceum realizujący program rozszerzony z geografii mieli okazję odwiedzić otwarte po długim remoncie Planetarium Śląskie. Uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach pt. „Fascynujący Kosmos”. W trakcie trwania wykładu mogli  dowiedzieć się m.in.
– Jakie są elementy sfery niebieskiej?
– Co rządzi ruchami planet w Układzie Słonecznym?
– Jak zmierzyć odległości we Wszechświecie?
– Gdzie szukać odległych galaktyk?