W roku szkolnym 2021/2022 nasza Szkoła bierze udział w projekcie „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”, dotyczącym stanu wojennego, którego organizatorem jest Śląski Kurator Oświaty.

Jego głównym celem jest przekazanie młodzieży wiedzy na temat stanu wojennego.

Więcej informacji dotyczących projektu znajduje się na stronie pamiec81.pl

1981-2021 PAMIĘTAMY !
Z okazji 40.rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Obejrzyj

Pamiętamy !

W ramach obchodów 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, oraz dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce na kopalni „Wujek”, 13 i 17 grudnia 2021 klasy 2ph, 1a2, 2b1, oraz 3pa2 obejrzały w Teatrze Śląskim spektakl „Wujek 81. Czarna ballada”.

Lekcje dotyczące wprowadzenia stanu wojennego

W ramach projektu we wszystkich klasach przeprowadzone zostały lekcje dotyczące przyczyn, przebiegu oraz skutków wprowadzenia stanu wojennego.

W kilku klasach zajęcia warsztatowe  prowadzone były przez specjalistę ds. merytoryczno-edukacyjnych Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Poniżej fotorelacja z lekcji oraz warsztatów.

Wojewódzki konkurs wiedzy o stanie wojennym – wyniki

Miło mam poinformować, że do II etapu konkursu przeszły Aleksandra Dziadek Alicja Klimczak.

Test napisały 663 osoby w 86 szkołach. Na podstawie wyników komisji szkolnych, Komisja Konkursowa ustaliła, że w II etapie znajdą się uczniowie, którzy zdobyli 34 punkty lub więcej. Finaliści musieli pokonać ponad 600 konkurentów!

II etap odbędzie się 13 grudnia 2021 r. o godz. 9.00.

Gratulujemy !!

Kącik patriotyczno-historyczny

40. rocznica pacyfikacji Kopalni „Wujek” 1981-2021

Wszystkich zainteresowanych historią najnowszą związaną z naszym regionem i miastem zachęcamy do odwiedzenia strony Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Znajdziecie tam wiele ciekawych artykułów dotyczących stanu wojennego oraz pacyfikacji Kopalni „Wujek”.

„Nie zabierajcie Mamy”

Uczniowie naszej szkoły podczas lekcji wychowawczych lub historii obejrzeli film dokumentalny „Nie zabierajcie Mamy”, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce.

Realizacja tego zadania projektowego jest dobrym wstępem do lekcji dotyczących stanu wojennego, które nauczyciele historii zrealizują w dniach od 22-26.11.2021.

Wojewódzki konkurs wiedzy o stanie wojennym

W dniu 10.11. odbył się szkolny etap konkursu wiedzy o stanie wojennym, którym wzięło udział  27 uczniów.

Udział w konkursie jest realizacją zadania w ramach projektu  GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!

Szkoła w projekcie – wykłady

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi realizacji projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981. Pamiętamy!”, dwóch nauczycieli wzięło udział w wykładach poświęconych tematyce stanu wojennego w regionie śląsko-dąbrowskim:

– 19.10.2021 – Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”

– 12.10.2021 – Znane i nieznane Solidarności lat osiemdziesiątych regionu śląsko-dąbrowskiego

Wystawa

W dniach 7 i 8 października uczniowie, nauczyciele i pracownicy Konopnickiej mieli możliwość zapoznania się z wystawą przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej – Stan wojenny 1981-1983.

Wystawa obejmowała 25 roll-upów, na których przedstawiono historię i postaci związane z dramatycznymi wydarzeniami stanu wojennego, które rozgrywały się w Kopalni Węgla Kamiennego Wujek – kilka kilometrów od murów naszej szkoły.

Ekspozycja została zorganizowana w ramach projektu GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY!, w którym bierze udział nasze liceum.