L Olimpiada Geograficzna

W dniach 10.02- 11.02.2024 na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu odbył się etap okręgowy L Olimpiady Geograficznej. Naszą szkołę reprezentowali Artur Iskra (2c2) oraz Katarzyna Smędowska (2a2). Do drugiego etapu zawodów okręgowych (quizu i części ustnej) zakwalifikował się Artur Iskra, gdzie zajął 10 miejsce.

 

XLIX Olimpiada Geograficzna

W dniach 04.02- 05.02.2023 na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu odbył się etap okręgowy XLIX Olimpiady Geograficznej. Naszą szkołę reprezentowali Artur Iskra (1c2) oraz Maciej Żak (2a2). Pierwszym etapem Olimpiady, decydującym o klasyfikacji do etapu okręgowego, była praca pisemna na jeden z wybranych tematów. Uczniowie wybrali temat B ,,Zagospodarowanie terenów poprzemysłowych”. Zakwalifikowani do etapu okręgowego Olimpiady Geograficznej zmierzyli się z testami obejmującymi zakres geografii fizycznej, regionalnej oraz społeczno-ekonomicznej.

Mimo, że w bieżącej edycji nie udało się zakwalifikować do etapu finałowego, to gratulujemy wiedzy oraz wytrwałości i ogromnej pracy w przygotowaniu pracy olimpijskiej. Życzymy sukcesów w kolejnej edycji Olimpiady Geograficznej.

OLIMPIADA GEOGRAFICZNA PTG

OLIMPIADA WIEDZY O GÓRNYM ŚLĄSKU

XIII edycja Olimpiady Wiedzy i Górnym Śląsku

W dniach 14 i 15 grudnia 2023 r. zakończyły się zmagania XIII edycji Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku. Z radością informujemy, że reprezentujący naszą szkołę uczeń klasy 2c2 zajmując III miejsce. 
Główne hasło tegorocznej edycji brzmiało „Migracje na Górnym Śląsku. Ich wpływ na społeczeństwo, gospodarkę, krajobraz i kulturę regionu.”. 
Kilkuetapowa olimpiada wymaga od uczestników nie tylko wiedzy teoretycznej z zakresu geografii, historii i kultury regionu, ale także napisania pracy naukowej na wybrany temat. W etapie finałowym należy publicznie ją przedstawić i odpowiedzieć na pytania dotyczące jej wyników. Artur przygotował i przedstawił pracę pt. „Tychy- powojenne migracje, które stworzyły nowe miasto.”
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekun – mgr Katarzyna Obrochta
XII edycja Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku – Laureatka
2022.12
 
W grudniu 2022 roku miały miejsce zawody finałowe XII edycji Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku organizowane przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej oraz Związek Górnośląski. Tematem przewodnim tej edycji było hasło „Górny Śląsk w latach 1922-1939. Zagadnienia historyczne, przyrodnicze, kulturowe i społeczne”. W finale nasze liceum reprezentowała uczennica klasy IV Pa1 – Julia Gosiewska.
Pierwszym etapem finału był test wiedzy, a następnie uczestnicy dopuszczeni do kolejnego etapu konkursu, mogli zaprezentować tezy swojej pracy. Julia przygotowała pracę p.t.” Architektura modernizmu. Kształtowanie nowego oblicza miast śląskich w latach 1922-1939 po obu stronach granicy polsko-niemieckiej na przykładzie Katowic i Gliwic.”, ostatecznie udało jej się wywalczyć tytuł laureatki. Jedną z nagród dla laureatów olimpiady jest możliwość wyboru „indeksu” na wydziałach Uniwersytetów: Jagiellońskiego i Śląskiego. Julia zdecydowała się na kierunek turystyka historyczna. Ponadto laureatom  przyznano nagrody rzeczowe ufundowane przez: Urząd Marszałkowski, Bibliotekę Śląską, Związek Górnośląski. 
Serdecznie gratulujemy Julii sukcesu.  
Opiekunem olimpijki była p. prof. Katarzyna Obrochta.

XI edycja Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku

10 grudnia 2021 miały miejsce zawody finałowe XI edycji Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku organizowane przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej oraz Związek Górnośląski. Tematem przewodnim tej edycji było hasło „Znani i mniej znani. Znaczące postaci związane z Górnym Śląskiem. Ich rola w nauce, kulturze, gospodarce i życiu społecznym”.

Tegoroczne zmagania zaczęły się wiosną, kiedy to uczestnicy pisali test dotyczący geografii, historii i kultury naszego regionu. Następnie osoby zakwalifikowane do kolejnego etapu przystąpiły do przygotowania pracy olimpijskiej na jeden wybrany temat. Praca została oceniona i zrecenzowana przez nauczyciela prowadzącego i przesłana do Komitetu Olimpiady. Na tej podstawie, po kolejnej ocenie prac przez  jurorów,  wyłoniono uczniów do etapu finałowego. Ponownie, jak rok temu, finałowe zmagania uczestników odbyły się w trybie online. Konkurs otworzył prof. Ryszard Kaczmarek, zastępca dyrektora Biblioteki Śląskiej do spraw Instytutu Badań Regionalnych, następnie Komitet Główny pod przewodnictwem dra hab. Adama Hibszera, przeprowadził test. Uczniowie, którzy zostali dopuszczeni do kolejnego etapu konkursu, mogli zaprezentować tezy swojej pracy oraz odpowiadali na pytania jury.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jurorzy wyłonili piętnastu laureatów i czterech finalistów. Wśród zaszczytnego grona tegorocznych laureatów znalazła się również uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej – Natalia Kwaśnik z klasy 3c2. Laureaci spełniający wymagania wiekowe mogli wybrać „indeks” na wydziałach Uniwersytetów: Jagiellońskiego i Śląskiego oraz otrzymali nagrody rzeczowe. Natalia zdecydowała się na „indeks” Uniwersytetu Jagiellońskiego, na kierunku geografia.

Serdecznie gratulujemy sukcesu !

opiekun – mgr Katarzyna Obrochta

X edycja Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku

11 grudnia 2020 został rozegrany finał X edycji Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku organizowany przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej oraz Związek Górnośląski. Jego tematem przewodnim było hasło „Kolory energii”. W tym roku zawody finałowe odbyły się w trybie online. Wprawdzie głównym miejscem transmisji po raz kolejny była Biblioteka Śląska, jednak uczestnicy przedstawiali swoje prezentacje ze swoich domów lub szkół.

Komisja Główna na czele z dr hab. Adamem Hibszerem (Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ) przeprowadziła najpierw test pisemny, udostępniony w formularzach Google. W kolejnym etapie uczniowie prezentowali tezy swoich prac badawczych i odpowiadali na pytania jury.

W tegorocznej X edycji Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku II miejsce zajęła uczennica naszego liceum – Anna Rakoczy z klasy 2h. Poza tym Komisja w tym roku po raz pierwszy postanowiła przyznać Nagrodę im. Łucji Staniczkowej, ufundowaną przez Związek Górnośląski, a przeznaczoną dla osoby, której praca odznaczała się walorami humanistycznymi; wręczono ją również Annie Rakoczy.

Serdecznie gratulujemy sukcesu Ani! Warto nadmienić, że każdy laureat „otrzymał indeks” na wybrany przez siebie kierunek na wydziałach Uniwersytetów: Jagiellońskiego lub Śląskiego.

Opiekunem naszej olimpijki była p. mgr Katarzyna Obrochta.