Język angielski, niemiecki, historia, język polski
Rok szkolny 2023/2024
Podczas uroczystości prof. Anna Richter odebrała podziękowanie dla Szkoły oraz okolicznościowy medal za upowszechnianie wiedzy o historii Lwowa i Kresów.
Warto przypomnieć w tym miejscu, że nasza Szkoła jest jedną ze szkół katowickich, które realizują projekt Forum Kresowego, którego celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego, pamięci oraz wiedzy o Lwowie i Kresach Południowo-Wschodnich.
Konkurs Wiedzy o Prawie
Kolejny sukces ucznia naszej szkoły. Grzegorz Gzik z klasy 2a2 zajął III miejsce w IX edycji Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie, organizowanego pod honorowym patronatem Ministra Edukacji.
Gratulujemy!
Zbiórka czekolad dla dzieci z Ukrainy
Społeczność Konopy po raz kolejny zaangażowała się w przedświąteczną zbiórkę czekolad dla dzieci z Ukrainy. Za okazane serca, w imieniu dzieciaków, serdecznie dziękujemy. Jesteście najlepsi 🙂
Zbiórka prowadzona była we współpracy z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowowschodnich, oddział Katowice.
Sukces w Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka
Z radością informujemy, że Emilia Pawelec z klasy 1h i Maciej Żak z klasy 3a2 przeszli do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka.
Opiekunami merytorycznymi są mgr Anna Richter i mgr Piotr Bieńkowski.
Awans do etapu centralnego
W dniu 5 marca odbył się etap okręgowy XII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP COPTIOSH, w którym startowała uczennica klasy 1h, Emilia Pawelec.
Miło mam poinformować, że Emilia otrzymała awans do etapu centralnego olimpiady, który odbędzie się 20 kwietnia w Białymstoku.
Opiekunem uczennicy jest prof. Anna Richter.
Gratulujemy Emilii i życzymy zdobycia olimpijskich laurów w Białymstoku!
W ramach obchodzonego w naszej szkole Dnia Poezji (21 lutego) odbył się konkurs grafiki komputerowej na ilustrację wiersza Magdaleny Kicińskiej – poetki współczesnej, która odwiedziła nasze liceum.
Na konkurs uczniowie wykonali ponad 200 prac. Jury do prezentacji na wystawie zakwalifikowało 45 grafik spośród których Pani Magdalena wybrała cztery, które najbardziej oddają sens jej utworów.
1 marca autorzy zwycięskich prac: Illia Zemlianyi z kl. 1a1 (dwie prace), Krzysztof Woźnicki z kl. 1a2 oraz Paulina Włodarczyk z kl. 2a2 z rak Pana Dyrektora dr. Jacka Pruciaka otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Poniżej przedstawiamy zwycięskie prace.
Życie przechowane – wystawa
Na przełomie lutego i marca w naszej szkole prezentowana była wystawa „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”, przedstawiająca kilkanaście wybranych historii mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, ratujących i ocalonych z Będzina, Sosnowca, Chorzowa, Katowic, Jaworzna.
Wielu z nich wyróżniono Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, niektórym przyznano go dopiero pośmiertnie.
Wystawa została zrealizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach.
Akcja Paczka – pomoc Polakom na Wschodzie
W grudniu włączyliśmy się w akcję zbiórki czekolad, które zostały przekazane dzieciom m.in. z Drohobycza.
Akcja organizowana we współpracy z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Katowice.
Proszę wstać, Sąd idzie… już po raz 10.
W poniedziałek 11 grudnia już po raz 10. odbył się Szkolny Konkurs Symulacji Rozpraw.
Młodzi adepci sztuki prawniczej, argumentowania oraz aktorskiej stanęli w szranki o laury najlepszego spośród 20 uczestników Konkursu.
Cztery drużyny po pięciu zawodników każda, miały odegrać rolę pozwanego/pozwanej, powoda/powódki, pełnomocników stron oraz sędziego, w wylosowanych sprawach z zakresu prawa cywilnego, prawa rodzinnego i prawa pracy. Każdy z uczestników otrzymał scenariusz,
opis zwrotów i hasłowych argumentów. Zadaniem było opracowanie na tej podstawie 5. minutowej wypowiedzi w swojej roli. Pełnomocnicy występowali w oryginalnych togach użyczonych na czas Konkursu przez naszych Edukatorów z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach, którzy także zasiedli w Jury wraz ze szkolnym koordynatorem edukacji prawnej Anną Richter.
Każda rozprawa została przygotowana z należytym kunsztem i zaangażowaniem, dlatego też obrady Jury były burzliwe, a wybór trzech najlepszych był niezwykle trudny.
Decyzją Komisji Sędziowskiej 10. edycję Konkursu wygrali:
miejsce 1 – Lena Krasiejko z klasy 1a1
miejsce 2 – Mateusz Żelazny z klasy 2a1
miejsce 3 – Zuzanna Matura z klasy 3a2
wyróżniony został Wojciech Mielcarek z klasy 1a2.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy !!
Jesteśmy Szkołą Patriotów
W dniu 27 listopada br. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara w Katowicach odbyła się uroczystość podsumowująca wojewódzki projekt Szkoła Patriotów.
Certyfikat przyznający II Liceum Ogólnokształcącemu z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej tytuł Szkoły Patriotów z rąk Śląskiego Kuratora Oświaty Pani Urszuli Bauer odebrał Pan Dyrektor Jacek Pruciak.
Poza certyfikatem szkoła otrzymała pamiątkowy bandolier oraz „Ziarno Niepodległości”. Szkolnymi koordynatorami projektu były Pani prof. Anna Richter oraz Pani prof. Małgorzata Wyśnik.
Tragedia Górnośląska
31 października odbył się wykład zamykający cykl działań w ramach realizacji projektu edukacyjnego Szkoła Patriotów.
Naszym Gościem był dr Kamil Kartasiński, współpracownik Muzeum Historii Polski, który przybliżył zagadnienie tragedii górnośląskiej.
Katowicki Turniej Niepodległościowy
25 października 2023 r. drużyna naszej szkoły w składzie Michał, Nadia, Roksana oraz Mateusz z klasy 2a1, wzięła udział w rozgrywkach debat oksfordzkich dla drużyn z katowickich szkół ponadpodstawowych. W fazie grupowej debat pojawiły się następujące tezy:
Nauczanie historii powinno skupić się na życiu zwykłych ludzi, a nie na osiągnięciach wybitnych jednostek.
Skutki powstań śląskich stworzyły więcej szans niż zagrożeń dla II RP.
„Konopa” pamięta
Jak co roku uczciliśmy pamięć walczących w II wojnie światowej. Apel przybliżył okoliczności wybuchu wojny oraz przebieg kampanii wrześniowej. W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na sytuację w Katowicach podczas pamiętnego września 1939 roku.
.
W roku szkolnym 2023/2024 bierzemy udział w projekcie Szkoła Patriotów.
Zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami.
.
.
Rok szkolny 2022/2023
SYMULOWANA ROZPRAWA W SĄDZIE APELACYJNYM W KATOWICACH
Dzięki uprzejmości sędzi Sądu Apelacyjnego – pani Kariny Maksym, oraz Prezesa i pracowników Sądu Apelacyjnego, klasa 2a1 miała możliwość uczestnictwa w niecodziennych warsztatach z zakresu kultury prawnej. 2 czerwca w największej sali rozpraw pod kierunkiem sędzi Kariny Maksym odbyła się symulowana rozprawa, a w role sędziów, prokuratorów, adwokatów i pokrzywdzonych wcielili się nasi uczniowie. Na ławie oskarżonych zasiadły Adrianna, Małgorzata i Daria, a przewodniczącym składu orzekającego została Barbara. Oskarżone nie przyznały się do winy, więc prokuratura i prawnicy musieli dowieść prawdy, przesłuchując świadków i ujawniając przekonujące dowody. Po emocjonujących potyczkach słownych Licealna Prokuratura wystąpiła o uniewinnienie jednej z oskarżonych oraz surową karę dla pozostałych. Skład sędziowski ostatecznie wydał wyrok uniewinniający dla Darii, wyroki dwóch lat pozbawienia wolności dla Adrianny i Małgorzaty oraz obowiązek zapłaty zadośćuczynienia. Po zakończonej rozprawie uczniowie mogli skonsultować swoje doświadczenie z prawnikami. Sędzia Maksym chwaliła ich zaangażowanie, zwróciła uwagę na dojrzałość w podjęciu tak trudnego zadania oraz życzyła, aby nigdy nie musieli zasiąść na ławie oskarżonych.
Genialni. Polska szkoła matematyczna we Lwowie
7 czerwca klasa 1h – grupa historyczna i matematyczna- wzięły udział w wykładach poświęconych polskiej szkole matematycznej we Lwowie.
Było to pierwsze z cyklu spotkań poświęconych nauce, kulturze i sztuce Kresów. Mieliśmy możliwość wysłuchania prelekcji przygotowanych przez uczniów X LO, XV LO oraz I LO. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Prezes ZG Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Adam Kiwacki, pani Bogumiła Murzyńska aktorka Teatru Śląskiego oraz wicedyrektor II LO im. M. Konopnickiej pani Anastazja Nędzi. Przed wystąpieniami Kolegów z katowickich Liceów wysłuchaliśmy wykładu wprowadzającego dr Andrzeja Szteligi o uczelniach i matematykach lwowskich.
Edukacja regionalna w ŚCWiS
26 maja klasa 1a1 zwiedziła Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, nie byłoby w tym nic niezwykłego, bo przecież nasi uczniowie w ramach edukacji regionalnej często goszczą w tym miejscu, ale tym razem było naprawdę wyjątkowo, bo przewodnikiem po wystawie była ich koleżanka. Roksana Stopa jest zaangażowana w wolontariat przy ŚCWiS, a dzisiaj została najmłodszą oprowadzającą w historii tej instytucji. Jak do tego doszło, Roksana opowie wam sama, a być może po przeczytaniu tego
krótkiego tekstu, również ktoś z was zechce być bliżej historii i zostanie
wolontariuszem Akademii ŚCWiS.
Jestem uczennicą klasy 1a1, we wrześniu zostałam wybrana na jej przewodniczącą. Interesuję się głównie historią XX wieku, muzyką lat 50. i 60., gram na gitarze, oraz należę do 3 Tyskiej Drużyny Harcerskiej „Bractwo z Boru” im. Jerzego Kukuczki.
O Akademii Wolontariatu w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności dowiedziałam się już w podstawówce, jednak nie przyłożyłam do tego zbyt dużej wagi. Później, w pierwszej klasie, poprosiłam kolegę wolontariusza, o „wkręcenie mnie” w to wszystko, chciałam tego spróbować. Wtedy jeszcze nie zwiedziłam nawet nowej wystawy, nie wiedziałam czym zajmuje się ŚCWiS. Pierwszy raz na wolontariacie pojawiłam się właśnie z kolegą, który pomógł mi się w to wdrożyć. Było to 16 grudnia 2022, w 41 rocznicę pacyfikacji strajku na Kopalni „Wujek” i pomagałam wtedy przy organizacji biegu Dziewięciu z Wujka. Mój pierwszy dzień wolontariatu spędziłam więc na uroczystościach upamiętniających zamordowanych górników na „Wujku”. Następnie, dzięki możliwościom jakie daje wolontariuszom opiekun Akademii – Karol Chwastek, przychodziłam do Śląskiego Centrum, aby pomagać w pracy samej instytucji, jak i podczas różnych wydarzeń. W międzyczasie zwiedzałam wystawę, dzięki czemu dostrzegłam w sobie prawdziwą chęć do pracy z historią, o której opowiada ekspozycja stała.
Przy ŚCWiS powstała Młodzieżowa Rada, a ja jednogłośnie zostałam wybrana na jej przewodniczącą. To już całkowicie utwierdziło mnie w przekonaniu, że chcę robić w tym miejscu jak najwięcej, zaangażować się w to ze wszystkich sił. Karol Chwastek i Robert Ciupa dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności okazali mi dużo wsparcia. Najwięcej i najdłużej jednak przygotowywałam się do tego aby zostać przewodniczką, by móc oprowadzać po wystawie stałej. Ciężko pracowaliśmy z Karolem nad dopracowaniem każdego szczegółu. To właśnie on dołożył wszelkich starań by jak najlepiej mnie przygotować do tej roli.
25 maja, dzień przed wizytą mojej klasy w ŚCWiS, oprowadziłam po wystawie dyrektora tej instytucji, który ocenił mnie pozytywnie. To właśnie otworzyło mi drogę na bycie przewodniczką moich koleżanek i kolegów z klasy, 26 maja, kiedy to zostałam najmłodszą w historii ŚCWiS-u oprowadzającą. Na tym na pewno nie kończy się ciężka praca, ani moje zaangażowanie i chęci, a otwiera się przede mną coraz więcej możliwości na realizowanie siebie i mojej pasji 🙂
Akcja „Żonkile”
W kwietniu braliśmy udział w akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Jest to akcja społeczno-edukacyjna mająca upamiętnić rocznice wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Przygotowaliśmy okolicznościowe plakaty, odbyły się lekcje dotyczące powstania.
Konkurs plastyczny
26 kwietnia odbyła się uroczysta gala podsumowująca I Miejski Konkurs Wiedzy Regionalnej „Przaja Ślōnskowi” Foto i Grafika Katowic, którego organizatorem było IV Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Stanisława Maczka pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice. Prace były oceniane między innymi przez pracowników naukowych Akademii Śląskiej z zakresu fotografii i grafiki. Miejsce III zdobyła praca „Oko miasta” Aleksandry Jabłońskiej z klasy 2a1. Gratulujemy!!!
Warsztaty ze studentami Politechniki z Gliwic
W dniu 20.04.2023 r w naszej szkole odbyła się wizyta studentów kierunku Sustainable Energy Engineering Politechniki Śląskiej, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach. W ramach przedmiotu Business Presentation, prowadzonego przez Panią dr inż. Magdalenę Bogacką, studenci: Sebastian Diego oraz Arda Eren Poyraz przygotowali dla uczniów naszej szkoły krótkie prezentacje w języku angielskim jak i hiszpańskim na temat “Weird and Wacky inventions of the Past and Present” oraz “Where is everyone”. Uczniowie klas 3ph, 2a2 oraz 1a3 mieli możliwość posłuchać wykładu o dziwnych wynalazkach z przeszłości i teraźniejszości, przedstawić swoje oryginalne pomysły dotyczące ich własnych konstrukcji/wynalazków, jak i wziąć udział w rozmowie na temat istnienia świata pozaziemskiego ćwicząc przy tym język angielski i hiszpański. Czekamy na więcej spotkań ze studentami i ciekawe tematy do rozmów!
Nasza uczennica w etapie centralnym VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie
W sobotę 15 marca Joanna Centner z klasy 4pa2 zmierzy się w walce o laury olimpijskie w etapie centralnym Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie w Białymstoku. Asia jest zeszłoroczną Finalistką VII edycji tejże Olimpiady. Brała także udział w wielu konkursach i olimpiadach o tematyce unijnej, wiedzy o społeczeństwie osiągając wysokie noty w etapach okręgowych.
Opiekunem merytorycznym Olimpijki jest prof. Piotr Bieńkowski.
Trzymamy mocno kciuki !
P.S. Czekamy na następców Asi 🙂
„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie” [George Santayana]
16 marca klasy 4pa1 i 4pa2 odwiedziły Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau były nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.
Wyjazd odbył się w ramach realizacji podstawy programowej z historii i języka polskiego, pod opieką prof. Anny Richter i prof. Piotra Bieńkowskiego.
Pierwsza wycieczka klasy 1a1
We wtorek, tzn. 28 marca br. udaliśmy się na pierwszą w naszym licealnym życiu wycieczkę jako klasa 1a1, a naszymi opiekunami była nasza wychowawczyni – pani prof. Richter wraz z panią prof. Ziółkowską. O godzinie 7 wyjechaliśmy spod szkoły autokarem i po upływie około półtorej godziny (oczywiście z postojem po drodze) wysiedliśmy już w Czechach, w dzielnicy Ostrawy – Vitkowice. Pierwszym zaplanowanym punktem było zwiedzenie z zewnątrz, nieczynnej już, Nowej Huty – ogromnego kompleksu
metalurgicznego. Zachwyciła nas przede wszystkim wielkość całego obiektu. Następnie, około godziny 10, przeszliśmy jakieś 100m do następnego celu naszej podróży, czyli ostrawskiego Świata Techniki i Nauki. Pochłonęły nas tam m. in. informacje na temat atmosfery, recyklingu oraz rozmaite doświadczenia fizyczne. Najlepiej jednak z klasą bawiliśmy się w największej z sal w Świecie Techniki i Nauki – mogliśmy obserwować oraz samodzielnie przeprowadzać doświadczenia dotyczące np. zagadnień optyki, światła, akustyki jak i kosmosu. Jednymi z większych atrakcji były drzewo, na którego szczyt mogliśmy wejść i dowiedzieć się informacji o zwierzętach żyjących w takich warunkach, pokój-kosmos, prowadzący na piętro, na którym ciekawymi dla nas doświadczeniami była wirtualna jazda bolidem Formuły 1, trasa pokonywana wózkiem inwalidzkim oraz pokoje opisujące życie ludzi z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Obejrzeliśmy także film dotyczący ekologii i wpływu naszego stosunku do niej na naturę. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w ostrawskim ZOO, w którym byliśmy właściwie jedynymi gośćmi. Korzystając z możliwości uczestniczenia w zajęciach edukacyjnych zostaliśmy oprowadzeni przez pracownika ZOO po pawilonach lwów, lampartów, pawilonie z hipopotamami i krokodylami, później przyszedł czas na ten z małpami, aż w końcu dotarliśmy do słoni, gdzie dostarczono nam wielu informacji na ich temat. Pierwszą naszą wycieczkę uważamy za udaną, bardzo nam się podobała i każdemu takich życzymy.
Roksana Stopka
Wykład
W dniu 10 marca w Instytucie Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach klasa 3a1 wzięła udział w wykładzie Tomasza Kuby Kozłowskiego pt. „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur czyli… Unia tu już była!” Wykład był pasjonującą podróżą po zagadnieniach związanych z pojęciem Kresów Wschodnich oraz ich dziedzictwem. Tomasz Kuba Kozłowski jest autorem cyklu oraz koordynatorem programu Warszawska
Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią. Prowadzi spotkania w cyklach „Opowieści z Kresów” oraz „Kino Kresowe”.
Premiera przedstawienia „Romantyczne rewolucje”
Koło Teatralne, realizujące w tym roku szkolnym projekt „Romantyczne rewolucje”, zainicjowało w piątek 3 marca cykl wystąpień artystycznych. W ramach premiery, uczennice zaangażowane w projekt gościły w Szkole Podstawowej numer 5 w Katowicach i przybliżyły romantyczne ballady uczennicom i uczniom klas 7 i 8. Przygotowane przedstawienie, to nowoczesne aranżacje klasycznych tekstów, które pozwalają każdemu na dostrzeżenie ponadczasowości i piękna romantycznej poezji.Po przedstawieniu uczennice naszej szkoły pomogły młodszym koleżankom i kolegom przygotować notatki graficzne, dotyczące twórczości romantyków.
Projekt realizowany jest w ramach programu „Zwolnieni z teorii”.
Olimpiada Historyczna Polskiego Towarzystwa Historycznego
Gratulacje dla Krzysztofa Buchty z klasy 4Pa2 i Anny Ligus z klasy 2h, którzy zakwalifikowali się do ustnych eliminacji okręgowych Olimpiady Historycznej.
1981 – Pamiętamy !
W dniu 8 grudnia odbyły się warsztaty poświęcone wydarzeniom związanym z kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego oraz wydarzeń na kopalni „Wujek”. Wykład, opatrzony ciekawymi informacjami oraz zdjęciami z tamtego okresu, poprowadził edukator ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. W warsztatach brały udział klasy: 2a1, 3a1, 4pa1, 4pa2 oraz 3ph. Wszystkich zainteresowanych wolontariatem w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z instytucją.
Ius est ars boni et aequi
Prawo jest sztuką tego, co dobre i sprawiedliwe
W dniu 7 grudnia miały miejsce szkolne obchody Dnia Prawnika i Praw Człowieka. Zgodnie z kilkuletnią tradycją odbył się konkurs symulacji rozpraw z zakresu prawa cywilnego, w którym rywalizowały pięcioosobowe drużyny z klas 1a1,1a2, 2a1, 3a1 . Poziom z roku na rok jest coraz wyższy, co cieszy ! Zarówno przygotowanie merytorycznewystąpień, ale także sposób prezentacji, modulacja głosu, czy gra aktorska, zachwyciły jury złożone z naszych Edukatorów – radców prawnych z Okręgowych Izby Radców Prawnych w Katowicach – oraz nauczycieli Anny Richter i Piotra Bieńkowskiego. Nie ułatwiło to jurorom pracy – długie i burzliwe rozmowy wyłoniły tegorocznych zwycięzców. Oto oni:
1. Paweł Płachetka klasa 1a1 (nagroda rzeczowa: tablet)
2. Zuzanna Walczak klasa 3a1 (nagroda rzeczowa: drukarka przenośna do zdjęć)
3. Szymon Spyra klasa 1a2 (nagroda rzeczowa: słuchawki)
Wyróżniono także: Grzegorza Gzika (klasa 1a2), Zuzannę Maturę ( klasa 2a2) oraz Hannę Stawik (klasa 3a1).
W ramach obchodów Dnia Prawnika 24 listopada odbył się także I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Prawie, w którym brali udział uczniowie z szkół realizujących zajęcia edukacji prawnej prowadzonej przez Edukatorów z Okręgowej Izby Radców Prawnych.
Gratulujemy wszystkim zaangażowania i czekamy na kolejne zmagania.