Nie każdy, a w szczególności dzieci i młodzież, zdaje sobie sprawę, jak istotne jest picie odpowiedniej ilości wody. Stąd też uczniowie naszej szkoły, a także VIII LO w Katowicach oraz I LO w Oświęcimiu w ramach olimpiady “Zwolnieni z Teorii” zrealizowali projekt społeczny “Łyk do Zdrowia” skierowany do uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie. Pierwszym etapem projektu było przeprowadzenie ankiety, której wyniki potwierdziły ich założenie, że dzieci piją za mało wody. Wypełniło ją 3/4 uczniów szkoły. W pytaniu wielokrotnego wyboru, o korzyści z picia odpowiedniej ilości wody, tylko 14 uczniów zaznaczyło wszystkie poprawne odpowiedzi. 60% ankietowanych odpowiedziało, że pije wodę wtedy, kiedy odczuwa pragnienie, które świadczy już o odwodnieniu organizmu.

4 marca zostały przeprowadzone warsztaty edukacyjne we wszystkich klasach Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie. Dzieci i młodzież mieli okazję dowiedzieć się, ile wody należy pić, aby nasz organizm dobrze funkcjonował i jakie czynniki wpływają na tę ilość. Poznali napoje, które najlepiej nawadniają, oraz dowiedzieli się, o jakich porach w szczególności należy pić i co dzieje się, kiedy jesteśmy odwodnieni.

Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowanie oraz zainteresowaniem omawianym tematem. W szczególności zaskakującym dla uczniów okazał się fakt, że dzięki odpowiednio nawodnionemu organizmowi mózg lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem zadań na kartkówkach, sprawdzianach i egzaminach.

Projekt zakończył się wręczeniem nagród. Najbardziej aktywni, zaangażowani uczniowie z każdej klasy otrzymali butelki z filtrem, dzięki którym łatwiej będzie im się nawadniać. Zostały rozdane również butelki z wodą i naklejki promujące projekt.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym oraz tym, którzy pomogli w realizacji projektu, a w szczególności Pani Annie Kubicy, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie, Przewodniczącej Rady Powiatu. 

Pozostańcie NAWODNIENI!!!

Anna Kurek, Wojciech Kania, Kacper Rzepa, Mateusz Urbaniak, Karol Lalik, Hubert Ziętara.