Ósma gala Weekendowego Konkursu Filmowego odbyła się dwudziestego października w kinie Światowid. Zainteresowanie przeszło oczekiwania organizatorów. Do współzawodnictwa przystąpiło dwadzieścia siedem ekip, dwudziestu dwóm udało się zrealizować filmy. Widownia na gali finałowej liczyła ok. 200 osób i wypełniła kino. Po projekcji filmów konkursowych ogłoszono werdykt i wręczono statuetki Zbyszka, czyli nagrody imienia Zbigniewa Cybulskiego. Poziom filmów konkursowych z roku na rok wzrasta, tym razem też wszystkie ekipy wykazały się zaangażowaniem i talentem.

Trzecie miejsce zdobyła grupa Artanazja z filmem Chien Femmelle, odważną, surrealistyczną wizją zuniformizowanego świata zmieniających się mód i społecznej presji.

Tegoroczna edycja okazała się szczęśliwa dla twórców komedii. Drugie miejsce zajął film Historia zakazanej miłości grupy Pierogi w kompocie, gdzie dwa zwaśnione rody z szekspirowskiej tragedii zastąpione zostały liceami Plater i Staszica.

Na pierwszym ex aequo: stworzona przez laureatów zeszłorocznej edycji Marvelada, w której konwencja filmu superbohaterskiego zderza się z korporacyjną rzeczywistością firmy wynajmującej herosów oraz Michał Majer, czyli jak nie popełniać zbrodni w Halloween grupy filmowej The Billy, w którym pechowy morderca trafia na imprezę nastolatków i w wir ich problemów. Oba filmy są pełne odniesień do popkultury i oba wywołały na widowni salwy śmiechu, co bywa trudną sztuką nawet dla profesjonalnych twórców komedii.

Bez względu na wynik, dziękuję Wszystkim zaangażowanym. Decyzje Jury są subiektywne, a w tym roku głosy były wyjątkowo podzielone. Dla nas wszyscy jesteście Artystami, udowodniliście to. Z niecierpliwością czekamy na Wasze kolejne filmy.

prof. Paweł Ciećwierz