Finał siódmej edycji Weekendowego Konkursu Filmowego odbył się trzydziestego października w katowickim Kinie Światowid. Tym razem do rywalizacji przystąpiło siedemnaście grup z czterech szkół (liceum Staszica z Sosnowca, Kopernika i Konopnickiej z Katowic oraz Jana Pawła II z Rudy Śląskiej), dwunastu ekipom udało się ukończyć filmy, które mogliśmy zobaczyć na dużym ekranie. Jury w składzie Anna Kazek-Tomza, Sandra Witek-Ciećwierz i Paweł Ciećwierz zgodnie stwierdziło, że z każdym rokiem poziom rywalizacji rośnie. Prócz kuponów podarunkowych przyznaliśmy również po raz pierwszy statuetki, które na cześć Zbigniewa Cybulskiego nazwaliśmy „Zbyszki”. W konkursie wzięło udział ponad stu uczniów, a Kino Światowid wypełniło się po brzegi.

Trzecie miejsce zajął kameralny film SF pod tytułem „Small Talk”, rozegrana na dwóch aktorów opowieść o samotności w świecie nowych technologii.

„Zbyszek” za drugie miejsce trafił do twórców filmu „Car Radio”, imponującej stroną realizacyjną (nawet profesjonaliści mają problemy ze scenami kręconymi w samochodzie) opowieści o wewnętrznym rozliczeniu z przeszłością, które zaczyna się od zepsutego samochodowego radia. Jury zwróciło uwagę na doskonałe aktorstwo w tym obrazie.

Pierwsze miejsce zajął „To nie jest kolejny film o zombie” – surrealistyczna komedia, w której „zombie walk” to podróż skacowanych imprezowiczów przez drogi i bezdroża Rudy Śląskiej. Świetnie naszkicowane i wyraziste postaci przemierzają kolejne dzielnice jak kręgi dantejskiego piekła w poszukiwaniu wody. Koniecznie niegazowanej.

Słowo od organizatora: „Zbyszki” były tylko trzy, ale dla mnie Wszyscy jesteście zwycięzcami. Ukończenie filmu w tak krótkim czasie i na tym poziomie, na którym to zrobiliście, jest sukcesem. Dziękujemy Wam bardzo za talent, dwie nieprzespane konkursowe noce i olbrzymi nakład pracy. Każdemu, kto narzeka na leniwą „dzisiejszą młodzież”, powinno się obowiązkowo pokazywać Wasze filmy. Praca z Wami to przywilej (Paweł Ciećwierz).

Twórcy nagrodzonych filmów:

SMALL TALK – Korneliusz Smalec, Zofia Paluch, Kacper Dyrda

CAR RADIO – Wiktoria Rigoll, Maria Małecka, Małgorzata Pisarska, Olivia Górnioczek, Maja Tokarczyk, Aleksander Hora, Ksawery Sajdak

TO NIE JEST KOLEJNY FILM O ZOMBIE – Wiktor Jaworski, Marta Zocłońska, Marianna Strzeja, Wiktoria Reczko, Natalia Pelka, Katarzyna Kurpas, Marek Engler, Artur Kruger, Konrad Derecki, Michał Nowak, Aleks Sójka