Rokrocznie na wiosnę dla klas sigma (matematyczno–fizyczno-informatycznych) organizujemy wypady tematyczne do ciekawych miejsc w Europie. Odbyły się dotąd wyjazdy na targi technologiczne CEBIT do Hanoweru, do ośrodka CERN w Szwajcarii lub siedziby Google’a w Zurychu. Tym razem wybraliśmy się do elektrowni atomowej w Dukovanach i hydroelektrowni w Dalesicach na terenie Republiki Czeskiej.

Około 200 km od naszej południowej granicy znajduje się elektrownia atomowa. Nie jest ona udostępniona w całości do zwiedzania z wiadomych powodów, ale został stworzony specjalny obiekt z modelami reaktorów, który można zobaczyć i poznać zasady działania. Niedaleko znajduje się także hydroelektrownia, która z jednej strony dostarcza wody do chłodzenia reaktorów, a z drugiej jest elektrownią szczytowo-pompową. Tak małe państwo jak Czechy, które zamieszkuje około 12 mln ludzi, posiada 2 elektrownie atomowe, w państwie, w którym dużych rzek niemal nie ma, zbudowano 6 elektrowni szczytowo pompowych i 2 przepływowe, dla porównania my mamy dwie szczytowo-pompowe i 0 atomowych. Mówi się obecnie o produkcji samochodów elektrycznych, ale energia konieczna do ich działania, musi być jakoś wyprodukowana. My mamy elektrownie oparte o węgiel, tak więc można powiedzieć, że dalej bazujemy na parowozach, które także były napędzane węglem.

Będąc już na Morawach, zwiedziliśmy perełkę wpisaną na listę UNESCO, mianowicie Mikulov.

Niedaleko, bo około 130 km na południe od Mikulova, znajduje się stolica Austrii. Będąc tak blisko, nie odmówiliśmy sobie zwiedzenia letnich ogród w Schonbrun i historycznego centrum Wiednia. W ostatnim dniu wycieczki głównym punktem programu po elektrowniach było zwiedzanie wiedeńskiego Muzeum Techniki. Muzeum to jest najstarszym tego typu obiektem o profilu technicznym, utworzone zostało w 1908 roku. Do największych atrakcji tego miejsca należą na przykład wciąż sprawny samolot Etrich Taube, bordowe Lohner-Porsche, mercedes „srebrna strzała”, wagon-salonka cesarzowej Elżbiety czy też zrekonstruowana kopalnia w piwnicy. Inne zbiory zajmują się takimi tematami, jak technika dnia codziennego i ochrona środowiska, komunikacja, przyrodnicze podstawy techniki i muzyka.

Nasza wycieczka odbyła się w dniach 8-10.04.2019 wspólnie z III LO i VIII LO w Katowicach

prof. Henryk Szantula