Już w poniedziałek 12 marca na terenie naszego Liceum odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Katowice. Podczas głosowania nasi uczniowie wybierać będą jednego kandydata – ale II LO, jako bardzo dużą szkołę, reprezentować będzie w mieście aż dwóch radnych!


Przedstawiamy kandydatów do MRM z Konopnickiej – ich własnymi słowami:

JAKUB BUKSIŃSKI, klasa 1a

Uważam się za osobę kompetentną i dobrze przygotowaną do pełnienia funkcji radnego Młodzieżowej Rady Miasta.

Potrafię i uwielbiam przemawiać do ludzi, niestraszne są mi dyskusje oraz przekonywanie innych do swoich racji. Chętnie podejmuję się takich inicjatyw jak uczestnictwo w konferencjach MUN czy prowadzenie rozmaitych wydarzeń. Jednym spośród wielu z moich zainteresowań jest geopolityka, wiążę swoją przyszłość z dyplomacją; na co dzień współprowadzę audycję w Radiu Katowice.

Kandyduję do Młodzieżowej Rady Miasta, bo byłem świadkiem, jak obecnie funkcjonuje i wierzę, że zamiast bezczynnie narzekać, można wiele spraw w naszym środowisku społecznym zmienić na lepsze.

PAULINA KLACZAK, klasa 1a

Jestem osobą ambitną, dobrze zorganizowaną, która umiejętnie wyznacza swoje priorytety. Moim celem w tej kampanii jest pokazanie, że aktywizacja społeczna młodych ludzi jest niezwykle ważna.

Profil klasy, do której uczęszczam, bardzo dobrze obrazuje moje zainteresowania. Nauka wiedzy o społeczeństwie, prawie czy instytucjach europejskich jest dla mnie przyjemnością. Bycie radną byłoby dla mnie ważnym krokiem do poznania, na czym polega lokalna polityka i jak wykorzystać potencjał młodych ludzi.

Charakteryzuje mnie niezliczona ilość pomysłów, które chciałabym wcielić w życie dzięki czynnym działaniu w Młodzieżowej Radzie Miasta. Ponadto lubię pracę zespołową, szybko się uczę i jestem nastawiona na działania dla dobra naszego miasta.

Mam nadzieję, że nie pozwolicie, aby mój potencjał i zapał do pracy się zmarnował. Podczas wyborów liczę na Wasze głosy!

KAMILA SZATAN, klasa 1b2

Uwielbiam wyzwania i rozwiązania niekonwencjonalne. Uważam, że nie ma w życiu rzeczy niemożliwych, są tylko trudne i odrobinę trudniejsze do zrealizowania, dlatego warto spełniać swoje marzenia, nieważne, jak nierealne wydają się na początku.

Podobnie jak pozostali kandydaci, w lutym uczestniczyłam w sesji Młodzieżowej Rady Miasta jako gość. Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to ilość osób – radnych obecnych na sesji było mniej więcej tyle samo co gości, wszyscy razem nie zajęliśmy nawet połowy przygotowanych miejsc, a jednym z omawianych problemów było uświadamianie społeczności lokalnej, czym tak właściwie jest Młodzieżowa Rada Miasta. Ja jednak uważam, że jako przedstawiciele katowickich uczniów powinniśmy zacząć nie od kontaktów ze środowiskiem lokalnym, ale od zmian w samej Radzie, tak aby poprawić jej frekwencję. Na sesji oczywiście znalazły się osoby aktywne i chętne do działania, jednakże jeśli głos młodzieży ma być brany pod uwagę, sama młodzież musi zacząć traktować swoje zaangażowanie poważnie.

Nauka i sztuka od zawsze były mi bliskie. Chciałabym, by w naszym mieście kładziono większy nacisk na promowanie młodych artystów i naukowców, by każdy z nich mógł podzielić się tym, co kocha. Stąd pojawił się pomysł na akcję Sztuka dla sztuki, jestem już po wstepnych rozmowach z firmą, która mogłaby objąć akcję patronatem.

Ponadto chciałabym postawić na integrację szkół poprzez wspieranie akcji charytatywnych, organizowanie zawodów sportowych, warsztatów tematycznych. Mam wiele pomysłów, których nie sposób wymienić w kilku słowach. Jestem również otwarta na inicjatywy wychodzące od Was, każdy będzie mógł uzyskać ode mnie wsparcie. Z chęcią odpowiem na wszystkie pytania!