W dniach 22-29 marca 2015 naszą szkołę odwiedzili zagraniczni goście. Byli to Zayad z Pakistanu, Ekaterina z Gruzji oraz Tuul z Mongolii. Stanowili grupę wolontariuszy programu AIESEC Global Citizens. Tym razem akcja nosiła nazwę World Talks. Nasi goście prowadzili zajęcia łamiące stereotypowe myślenie o innych krajach, przybliżali swoją kulturę, język i religię oraz prezentowali zwyczaje, muzykę i tańce typowe dla ich krajów. Przeprowadzili zajęcia językowe w poniedziałek i wtorek oraz spędzili czas z naszymi uczniami.

W poniedziałek odbyli edukacyjną wycieczkę po Katowicach w towarzystwie koleżanek i kolegów z klas pierwszych i drugich pod opieką nauczycielek Doroty Grochal i Anny Wojtowicz-Musiał. W środę nasi goście mieli okazję wziąć udział razem z nami w koncercie muzyki krajów Europy Południowej w nowym budynku NOSPR. Koncert i piękna nowa sala koncertowa zrobiły na nich duże wrażenie. Rodziny goszczące również zapewniły swoim gościom ciekawe wyjścia i wycieczki w czasie wolnym.

W piątek po południu spotkaliśmy się w budynku F Uniwersytetu Ekonomicznego gdzie odbyła się Gala Kończąca Projekt. Studenci z grupy AIESEC – razem 14 osób z różnych odległych zakątków świata – prezentowali swoje doświadczenia z sześciotygodniowego pobytu w naszym kraju. Odwiedzili miasta i wsie całego województwa Śląskiego i nie tylko – opisali mnóstwo wrażeń i opowiedzieli ciekawe anegdoty o naszym kraju. Wizytę podsumowali jednym zdaniem: poznali tutaj wspaniałych ludzi, a Polska to dla nich gościnny i przyjazny kraj, do którego chętnie wrócą. Po prezentacjach i pełnych wzruszeń podziękowaniach nasi zagraniczni koledzy poczęstowali nas typowymi dla ich krajów przekąskami.

Zachęcamy do obejrzenia kilku zdjęć z wizyty oraz otrzymanego przez nas dyplomu: dyplom AIESEC


D. Grochal