Górnośląskie  Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. dysponuje trzema akredytowanymi laboratoriami zajmującymi się badaniem wody. Uczniowie klas pierwszych o profilu biologiczno-chemicznym mieli okazję 20 i 21 września zobaczyć najnowsze, świetnie wyposażone laboratorium w Katowicach przy ulicy Żeliwnej. Uczniowie  zapoznali się z pracą w 6 pracowniach badań fizyczno-chemicznych wody, dowiedzieli, czym zajmuje się pracownia analiz mikrobiologicznych i hydrologicznych oraz samodzielnie wykonali oznaczenia zapachu i smaku wody w pracowni analiz sensorycznych.  Ciekawie poprowadzone przez pracowników laboratorium prelekcje i warsztaty umożliwiły zapoznanie się uczniów z funkcjonowaniem laboratorium i zrozumienie, jak ważna jest odpowiednia jakość wody przeznaczonej do spożycia.