W dniach  6-12 kwietnia 2017 roku grupa uczniów z klas 2a1, 2a2, 1a1 i 1a2 odwiedziła Wielką Brytanię. Pojechaliśmy na wycieczkę z paniami prof. Joanną Ryglewską, Małgorzatą Matyją oraz Dorotą Grochal pod opieką przewodnika pana Ryszarda Derdzińskiego.

Przejechaliśmy autokarem całą Europę, by w Dunkierce przeprawić się promem do Dover i rozpocząć zwiedzanie od malowniczego Canterbury ze wspaniałą katedrą i malowniczą starówką. Następnie odwiedziliśmy piękne Rochester. Stamtąd ruszyliśmy do Londynu, gdzie na przedmieściach w miasteczku Woking przyjęły nas rodziny goszczące. Pierwszy dzień w Londynie poświęciliśmy dzielnicy City, gdzie odwiedziliśmy kościół metodystów Wesley’a oraz zabytkowy cmentarz, na którym pochowani zostali tak słynni pisarze jak William Blake i Daniel Defoe. Następnie odwiedziliśmy rejon siedziby brytyjskiej giełdy, skąd udaliśmy się pod katedrę Św. Pawła. Cały czas słuchając ciekawej historii Londynu opowiadanej przez przewodnika, przeszliśmy mostem Millenium Bridge do Muzeum Sztuki Nowoczesnej Tate Modern. Po obejrzeniu osobliwej kolekcji nowoczesnych dzieł sztuki udaliśmy się szlakiem wzdłuż Tamizy w kierunku starego teatru Globe oraz monumentu Wielkiego Pożaru. Następnie na krótko odwiedziliśmy okolice Twierdzy Tower i zrobiliśmy masę zdjęć z mostem Tower Bridge w tle. Dzień zakończyliśmy w kwitnących ogrodach Kew Gardens, podziwiając brytyjską przyrodę w wyjątkowo słonecznej odsłonie.

Kolejny dzień w Londynie rozpoczęliśmy od parków Hyde Park i St. James’s Park, gdzie obserwowaliśmy ptaki i karmiliśmy wiewiórki orzechami. Odwiedziliśmy okolice Katedry Westminster oraz budynków Parlamentu ze słynną wieżą zegarową Big Ben w oczekiwaniu na zmianę warty przed pałacem Buckingham. W pełnym słońcu odbył się uroczysty przemarsz żołnierzy w pięknych futrzanych czapkach i czerwono-czarnych mundurach. Następnie udaliśmy się do muzeów: Nauki – Science Museum, Historii Naturalnej – Natural History Museum oraz Muzeum Victorii i Alberta. Chętni mieli okazję uczestniczyć w pięknej mszy w kościele katolickim z muzyką barokową.

Następny dzień rozpoczęliśmy od Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Emocjonująca wizyta zakończona była przejazdem mini-taksówką śladami historii Wielkiej Brytanii oraz filmem w technologii 4D. Następnie udaliśmy się do British Museum, gdzie potrzebowalibyśmy tygodnia, żeby zobaczyć całą kolekcję, ale udało nam się choć trochę poczuć atmosferę zgromadzonych tam różnorodnych eksponatów. Stamtąd udaliśmy się do kolejnej atrakcji – London Eye. W ogromnym młyńskim kole podczas relaksującej przejażdżki podziwialiśmy nowoczesny i zabytkowy Londyn. Z wysokości 135 metrów panorama jest imponująca. Na koniec emocjonującego dnia przeszliśmy ciekawymi ulicami pełnymi interesujących budynków z bogatą historią na Trafalgar Square, gdzie zrobiliśmy ostatnie tego dnia pamiątkowe zdjęcia.

Ostatniego dnia zwiedzania odwiedziliśmy dzielnicę Greenwich ze wspaniałym obserwatorium astronomicznym, gdzie przebiega południk zerowy. Zobaczyliśmy w tej okolicy okazałe Muzeum Morskie oraz Letni Dom Królowej z galerią obrazów i malowniczymi klatkami schodowymi. Obejrzeliśmy piękny statek herbaciany Cutty Sark, a także zabytkowy targ rękodzieła i staroci. Całości dopełniła słoneczna pogoda i dobry humor uczestników. Długo jeszcze będziemy wspominać spędzony razem czas w wyjątkowo słonecznej i ciekawej Wielkiej Brytanii.

prof. Dorota Grochal (organizatorka wyjazdu / nauczycielka języka angielskiego)