W ramach tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej odbywającego się pod hasłem „Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!”, 20 listopada 2018 r. współorganizowaliśmy VIII edycję Gry Miejskiej Fair Train. Wydarzenie to związane jest z zagadnieniami edukacji globalnej, takimi jak: prawa dziecka, dostęp do edukacji, sprawiedliwy handel, odpowiedzialna konsumpcja, ochrona środowiska.

Od kilku lat gra skupia się wokół Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W związku ze zbliżającym się Szczytem Klimatycznym ONZ tematyka tegorocznej gry nawiązywała do Celu 13 – „Działania w dziedzinie klimatu”. My na swojej stacji reprezentowaliśmy Cel 7 – „Czysta i dostępna energia”. Zadaniem drużyn było zaprojektowanie miasta położonego np. w Kanadzie, Polsce czy Japonii i zastosowanie w nim (oraz uzasadnienie) źródeł energii najbardziej przyjaznych dla człowieka i środowiska. Po wykonaniu zadania praktycznego drużyny mogły przystąpić do quizu.

Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny: prof. Agnieszka Jerzyk z uczennicami z klasy 3dG i prof. Joanna Morys z uczennicami z klasy 1b1.

Dziękujemy wolontariuszkom, które brały udział w warsztatach i pomagały w przygotowaniu i przeprowadzeniu gry. Były to: Julia Mikoda, Michalina Hankiewicz, Patrycja Koza (1h), Zofia Jędrysik, Agnieszka Krzysków (G3d), Martyna Helbin, Wiktoria Owcarz, Kamila Mackiewicz (1b3).

Więcej informacji (i zdjęć) o grze znajdziecie na stronie https://www.facebook.com/fairtrain/

Współpracę przy organizowaniu gry podjęliśmy w 2013 roku jako Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Patronaty: Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer, Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht, Prezydent Katowic Marcin Krupa, Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj, Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Polska Akcja Humanitarna, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Polskie Towarzystwo Sprawiedliwego Handlu, Koalicja Sprawiedliwego Handlu – Fair Trade Polska.

Współorganizatorzy gry:

Izabela Kornak-Zaleska

Elżbieta Indyka