3.12.2014 roku przeżywaliśmy w II LO wyjątkową rocznicę – tego dnia miały miejsce w naszej szkole uroczystości upamiętniające 20-lecie przystąpienia Konopnickiej do Szkół Stowarzyszonych Unesco. W przygotowaniach, czynionych pod kierunkiem Komitetu Organizacyjnego powołanego przez nauczycielkę języka angielskiego – prof. Krystynę Pytlik, uczestniczyło wielu nauczycieli i niemal wszyscy uczniowie naszej szkoły.  Obchody rocznicy stały się dla wszystkich okazją do podsumowania dotychczasowej działalności szkoły na polu współpracy międzynarodowej, nauki, inicjatyw społecznych, ale też okazją do spotkania w gronie osób zaangażowanych w promocję wartości propagowanych w ramach projektu Szkół Stowarzyszonych Unesco.

Obchody otwarte zostały o godz. 10.00 w auli szkoły. Pani dyrektor – dr Jolanta Mol, przywitała wszystkich gości, którzy zaszczycili swoją obecnością II LO. Ciepłymi słowami i poparciem dla idei Szkół Stowarzyszonych dzielili się z nami: wicenaczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Katowice – p. Bogdan Szaflarski, prodziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego – prof. dr hab. Krystyna Doktorowicz, prodziekan ds. nauki Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Giwicach – prof. dr. hab. Zbigniew Paszenda, wieloletnia dyrektor szkoły i inicjatorka przystąpienia II LO do projektu Szkół Stowarzyszonych  – prof. Maria Szweda, dyrektor Departamentu ds. Nauki Ambasady Królestwa Hiszpanii – Ana Velasco Lopez, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 z Zabrza – prof. Magdalena Kaerbach-Wojtas, oraz dyrektor katowickiego Gimnazjum nr II – mgr Maria Glier. Zamknięciem tej części był wykład dr Pawła Ciećwierza, nauczyciela II LO i pisarza, poświęcony roli śląskiego dziedzictwa kulturowego w procesie integracji europejskiej.

W drugiej części uroczystości uczniowie II LO zaprezentowali program artystyczny, będący słowno-muzyczną podróżą pokazującą bogactwo kulturowe Europy i refleksji nad kulturą europejską. Ważnym elementem obchodów był piknik kuchni międzynarodowej – uczniowie każdej z klas uczących się w II LO przygotowali poczęstunek oparty na tradycyjnych potrawach danego kraju i prezentacje dotyczące lokalnych tradycji kulturowych.  Była to prawdziwa, przekraczająca granice państw i kultur uczta pełna smaków i barw (o czym, mamy nadzieję, świadczą zamieszczone w galerii zdjęcia). Po przerwie, w dalszej części koncertu zaprezentowali się w programie muzycznym absolwenci II LO – dziś studenci uczelni muzycznych, a nawet… nauczycielka naszej szkoły, prof. Anna Wojtowicz-Musiał! Zamknięciem uroczystości był pokaz spektaklu tanecznego „Sortie”, przygotowanego w ramach warsztatów pt. „Niech Każdy Zacznie Tańczyć” (pisaliśmy o nich kilka dni temu).

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy dzień, a także tym wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do zbudowania tak wyjątkowej atmosfery obchodów!

Fot. Maja Pawłowska/Wojciech Rusinek.