W dniach 10 – 16.04.2016 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Szwajcarii. Kluczowym punktem wycieczki były dwudniowe warsztaty w CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, gdzie uczniowie uczestniczyli w wykładach poświęconych cząstkom, jak również poznawali budowę i zasadę działania akceleratorów oraz detektorów służących do wykrywania nowych cząstek. W szczególności dowiedzieli się, jak odkryto cząstkę Higgsa. Bardzo interesującym aspektem naszej wizyty w CERN była możliwość obejrzenia aparatury, np. do „produkcji” antywodoru. Tego typu zajęcia stanowiły najbardziej poznawczy aspekt naszej wizyty w CERN, gdyż uczniowie mogli dotknąć poszczególnych elementów urządzeń.


W CERN znajduje się również centrum sterowania detektorem umieszczonym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Uczestnicy wycieczki zobaczyli i dowiedzieli się, jak steruje się takim detektorem. Kolejnym elementem naszej wizyty w CERN była wizyta 100 m pod ziemią, gdzie znajduje się LHC (Wielki Zderzacz Hadronów), największy na świecie akcelerator cząstek. Tam uczniowie dowiedzieli się, jak był on budowany i uruchamiany.
Uczestnicy wyjazdu zobaczyli również centrum obliczeniowe organizacji, gdzie przekonali się, jak olbrzymia moc obliczeniowa jest potrzebna, aby przetworzyć wyniki generowane podczas eksperymentów.

 

Nasz wyjazd do Szwajcarii miał przede wszystkim wymiar edukacyjny, dlatego odwiedziliśmy również centrum nauki Technorama, szwajcarski odpowiednik naszego Centrum Nauki Kopernik.

 

Ponieważ nie samą nauką żyje człowiek, podczas wycieczki zadbano również o wymiar bardziej przyziemny. Odwiedziliśmy mianowicie fabrykę sera i czekolady – nasza wizyta była połączona z degustacją. Uczniowie uczestniczyli również w pikniku zorganizowanym nad brzegiem Jeziora Genewskiego, gdzie smakowali wiele gatunków serów i pasztetów produkowanych w Szwajcarii.

 

Podczas wycieczki zwiedziliśmy również Genewę, Lozannę, Innsbruck, Muzeum Olimpijskie w Lozannie oraz obejrzeliśmy wodospady Renu.

 

Po tygodniowym, intensywnym wjeździe, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia, wróciliśmy już, nieco stęsknieni, do swoich codziennych zajęć. Jednak ten wyjazd, a przede wszystkim nowo nabyta wiedza dotycząca cząstek, pozostaną w naszej pamięci.