10 grudnia 2021 miały miejsce zawody finałowe XI edycji Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku organizowane przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej oraz Związek Górnośląski. Tematem przewodnim tej edycji było hasło „Znani i mniej znani. Znaczące postaci związane z Górnym Śląskiem. Ich rola w nauce, kulturze, gospodarce i życiu społecznym”.

Tegoroczne zmagania zaczęły się wiosną, kiedy to uczestnicy pisali test dotyczący geografii, historii i kultury naszego regionu. Następnie osoby zakwalifikowane do kolejnego etapu przystąpiły do przygotowania pracy olimpijskiej na jeden wybrany temat. Praca została oceniona i zrecenzowana przez nauczyciela prowadzącego i przesłana do Komitetu Olimpiady. Na tej podstawie, po kolejnej ocenie prac przez  jurorów,  wyłoniono uczniów do etapu finałowego. Ponownie, jak rok temu, finałowe zmagania uczestników odbyły się w trybie online. Konkurs otworzył prof. Ryszard Kaczmarek, zastępca dyrektora Biblioteki Śląskiej do spraw Instytutu Badań Regionalnych, następnie Komitet Główny pod przewodnictwem dra hab. Adama Hibszera, przeprowadził test. Uczniowie, którzy zostali dopuszczeni do kolejnego etapu konkursu, mogli zaprezentować tezy swojej pracy oraz odpowiadali na pytania jury.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jurorzy wyłonili piętnastu laureatów i czterech finalistów. Wśród zaszczytnego grona tegorocznych laureatów znalazła się również uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej – Natalia Kwaśnik z klasy 3c2. Laureaci spełniający wymagania wiekowe mogli wybrać „indeks” na wydziałach Uniwersytetów: Jagiellońskiego i Śląskiego oraz otrzymali nagrody rzeczowe. Natalia zdecydowała się na „indeks” Uniwersytetu Jagiellońskiego, na kierunku geografia.

Serdecznie gratulujemy sukcesu !

opiekun – mgr Katarzyna Obrochta