W związku z coroczną, międzynarodową akcją „Sprzątanie świata” ogłaszamy konkurs na pracę wykonaną z materiałów do recyklingu, którą można codziennie wykorzystać w domach do różnych celów.

Myślę, więc nie śmiecę oraz mam plan,  co z ewentualnymi śmieciami można zrobić. Dajmy im „nowe życie.” Pomyślcie, co można zrobić ze śmieci, jak je ponownie wykorzystać.

Podpisane prace można przynosić do 11 października, do nauczyciela biologii,  sala 110. Najlepsze prace  nagrodzimy.

W 3. weekend września każdego roku razem możemy posprzątać Polskę. Połączyło nas sprzątanie świata, więc i tym razem zróbmy wiele dobrego dla Matki Ziemi.

Zachęcamy też rodzinnie  do posprzątania najbliższego otoczenia np. swojego  ogródka, posesji, chodnika przy posesji albo skwerków na osiedlu. Segregujmy też śmieci, poddajemy je przecież recyklingowi. Mają wtedy swoje drugie życie.

28 Akcja Sprzątanie świata-Polska, która odbywa się zawsze w trzeci weekend września, została w tym roku opatrzona hasłem: Myślę, więc nie śmiecę. Autora plakatu tegorocznej edycji Akcji, Andrzeja Pągowskiego, wybitnego polskiego artysty, inspiracja twórcza zawiodła nie w czasy kartezjuszowskiego Cogito ergo sum, a 140 lat wstecz od dzisiaj, kiedy to Auguste Rodin, francuski rzeźbiarz, stworzył swojego Myśliciela, rzeźbę, która przeniknęła tak szeroko do kultury powszechnej. 

Linearna forma Ekologicznego Człowieka Myślącego autorstwa Andrzeja Pągowskiego na plakacie tegorocznej Akcji jest zarówno w całości jak i w każdym zaobserwowanym obrazie znakomitą lekcją nieśmiecenia. Specyficzna poza, kojarząca nam się ze zmaganiami myślowymi, niejako zmusza nas do zastanowienia się nad nawykami związanymi z codziennymi odpadami. To co już za chwilę przykuwa nasz wzrok, to wszystkie, obowiązujące w roku 2021 kolory recyklingu. Ekologiczny Człowiek Myślący, Andrzeja Pągowskiego, powinien mieć je niejako we krwi, powinny tworzyć jego osobisty układ krążenia, zapewniając zdrowie i siły a przyszłym Pokoleniom czystą Ziemię. Głowę autor zbudował z żółtej linii, która zwraca naszą uwagę na tony odpadów z tworzyw sztucznych, zalewających morza, oceany, lasy i parki. Nie bez powodu również nasz Ekologiczny Człowiek Myślący ma stopy w kolorze brązowym, przenikające się z linią budującą worek z bioodpadami – to piękny symbol nie tylko naszej dbałości o Matkę Ziemię, ale również faktu, iż to Ona nas karmi.  Jasnobłękitna ramka, symbol czystego nieba, która dzieli nam Plakat niejako na dwie części, separując Ekologicznego Człowieka Myślącego od zebranych i posegregowanych śmieci – to stan idealny – świat ludzi nieśmiecących.

Eksperci zastanawiający się nad fenomenem rzeźby Rodina, zgodnie twierdzą, że jego siłą jest to, że mija 140 lat a my nie przestajemy myśleć o „Myślicielu”. Niewątpliwym zaś fenomenem Plakatu tegorocznej Akcji Sprzątanie świata-Polska autorstwa Andrzeja Pągowskiego, będzie fakt, że zaczniemy myśleć o nieśmieceniu, bo jak dzisiaj już wiemy: myśl jest emocją a Autor Plakatu wyjątkowych emocji dostarczył nam co nie miara! Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Mira Stanisławska-Meysztowicz 27 lat temu zainicjowała tę Akcję w Polsce. Nie spodziewała się, że dołączy do niej tyle osób, firm, organizacji, szkół.

Recycling jest ważny ze względu na ochronę środowiska – dzięki temu wykorzystujemy to, co już mamy, więc nie zaśmiecamy Ziemi i nie marnujemy zasobów już wyprodukowanych. W Internecie znajdziemy mnóstwo inspiracji do wykorzystania rzeczy pozornie nieprzydatnych. Rosnąca popularność DIY (ang. Do it yourself – zrób to sam) powoduje, że blogerzy proponują coraz to nowe i bardziej oryginalne pomysły na upcycling.

Upcykling, podobnie jak recykling, jest formą przetwarzania wtórnego odpadów. W jego wyniku powstają jednak produkty o wyższej wartości niż surowce do niego użyte. Przykładem może być tu wyprodukowanie modnych mebli z palet. Upcykling jest przeciwieństwem downcyklingu, czyli wyprodukowaniu rzeczy mniej cennych od wykorzystanych surowców. Inaczej mówiąc, upcykling jest wrzuceniem rzeczy do wyższego obiegu, nadaniem nowego życia starym, niepotrzebnym przedmiotom, zmianie ich funkcji, a bardzo często także i formy.

Podajemy też nazwy organizacji*, które w sposób szczególny zajmują się tą tematyką.

Katarzyna Kostorz

*Fundacja Nasza Ziemia, Sprzątanie Świata