Ostatni wykład w Akademii Młodego Lekarza (AML) 23 czerwca 2015 r. wygłosił dr hab. n. med. Tomasz Irzyniec -€“ lekarz, nefrolog, ordynator Oddziału Dializ w Szpitalu MSW, wykładowca SUM i Kierownik Zakładu Promocji Zdrowia i Pielęgniarstwa Środowiskowego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, a co najważniejsze: absolwent naszego Liceum, finalista Olimpiady Fizycznej typowany na studia medyczne bez egzaminów wstępnych jako najlepszy absolwent II LO im. Marii Konopnickiej w Katowicach.

 

Wykład pod tytułem „Transplantacja nerki” poszerzył naszą wiedzę o budowie i chorobach układu wydalniczego o praktyczne aspekty związane z zakwalifikowaniem pacjenta do dializ, przeszczepu, o problemach medycznych natury etycznej, powrocie pacjenta do zdrowia po przeszczepie nerki i ewentualnych powikłaniach. Pytaniom nie było końca. Wykład połączony z dyskusją zamiast 1 godzinę, trwał dwie.

 

Dziękujemy Panu dr. hab. n. med. Tomaszowi Irzyńcowi za wprowadzenie nas w świat marzeń o medycynie, za opowiadanie w sposób przystępny o sprawach skomplikowanych i trudnych.

 

W przyszłym roku planujemy spotkanie z neurochirurgiem i choć przed nami wakacje, już teraz z niecierpliwością czekamy na wykład w naszej AML.

 

Uwaga: we wrześniu ukaże się krótki film Marcina Bartosiaka z kl. 1h (dwujęzycznej hiszpańskiej) promujący Konopnicką. Kilka zdjęć do filmu z transplantacji serca przedstawiamy tej notatce.

 

Uczniowie klas biol-chem w Konopnickiej.