13.12.2017 roku podczas piątej i szóstej lekcji odbyła się już druga debata przedwyborcza – kandydaci stanęli pod ostrzałem pytań. Na początku każdy z nich odpowiadał na pytania otrzymane wcześniej, następnie mieli możliwość zadania pytań sobie nawzajem, a w ostatnim etapie w końcu także publiczność mogła zaspokoić swoją ciekawość. Po debacie odbył się sondaż, każdy mógł oddać głos na swojego faworyta podczas przerwy, jednak staraliśmy się, by były to osoby uczestniczące w debacie. Sondaż objął 366 głosujących, 6 głosów było nieważnych.

Przedstawmy zatem ostateczne wyniki badania:

Patryk Grabowski uzyskał: 33,3% (120 głosów)

Maciek Berdzik uzyskał: 29,4% (106 głosów)

Natalia Suchowolak uzyskała: 10.8% (39 głosów)

Michał Kierach uzyskał: 4,2% (15 głosów)

Jarosław Komin uzyskał: 2,5% (9 głosów)

Aleksandra Wiatr uzyskała: 1,4% (5 głosów)

Oraz dziewczyny z gimnazjum:

Martyna Rokus uzyskała: 8,6% (31 głosów)

Julia Talarczyk uzyskała: 9,7% (35 głosów)

Poznajmy również opinię obecnego przewodniczącego RM na temat debaty:

,,Jest mi niezmiernie miło, że miałem zaszczyt poprowadzić debatę szkolną, która co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. To tylko pokazuje, że uczniom Konopy zależy na działaniu, na aktywnym uczestnictwie w życiu szkoły. Jeśli chodzi o samą debatę, to padło podczas niej wiele ważnych argumentów. Jednak czasami brakowało poruszania tematu szkoły, wyborcom Konopy nie wystarczy zasada marchewki – dostaniesz i głosuj. Każdy z nas chciałby wiedzieć, czy dotychczasowe prace Rady Młodzieżowej będą kontynuowane, niestety niektórzy o tym zapominali. Debata była bardzo ostra, ale w tym wszystkim duża część kandydatów nie dała się sprowokować. Na temat Rady Młodzieżowej osoby startujące w wyborach wypowiadały się pozytywnie, za co bardzo dziękuję. Dziękuję również za słowa krytyki. Jednak nie rozumiem, dlaczego pojawiła się ona wobec projektów, które społeczność przyjęła z wielką aprobatą. Życzę udanych wyborów!” Mateusz Piszka

Warto zapoznać się także ze zdaniem wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta i radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego:

,,Debata zawsze budzi wiele emocji nie tylko w samych kandydatach. ale także wśród publiczności. Pojawia się zawsze niezmiernie dużo pytań i wątpliwości, w końcu wybór społeczności będzie mieć wpływ na losy szkoły. Chciałbym podzielić się również spostrzeżeniami na temat kandydatów, pragnę jednak, żeby odebrane zostały jako dobre rady dla nich samych, a nie krytyka. Zacznijmy może od Patryka Grabowskiego, który jako pierwszy otrzymał prawo głosu. Jego postulaty wywołały wiele sprzecznych emocji, przypadły do gustu części publiczności, ale również wzbudziły sporo wątpliwości. Patryk stanął pod ostrzałem naprawdę wielu pytań, jednak nie dał się nikomu sprowokować, powtarzał to, co miał do przekazania, niemniej w jego odpowiedziach często brakowało konkretnych informacji. Zniżki zawarte w jego programie cieszyły się poparciem wśród gimnazjalistów, jednak komitet utworzony z zaufanych osób dla Patryka nie wzbudził takiego samego zaufania wśród publiczności. Następnie przejdźmy do dziewczyn z gimnazjum, które były naprawdę miłym zaskoczeniem. Julia Talarczyk i Martyna Rokus, mimo znacznie mniejszej ilości czasu na przygotowanie, wyszły z wieloma pomysłami, ale część z nich jest już realizowana w naszej szkole i nie wzbudziła zainteresowania w społeczności licealnej. Nie można jednak zarzucić im braku kreatywności.

Michał Kierach również wyszedł z wieloma ciekawymi pomysłami, jednak nie potrafił ich wszystkich przedstawić, zabrakło mu siły przebicia. Odniosłem wrażenie, że powiedział zdecydowanie mniej niż miał do zaoferowania. Natomiast Jarosław Komin nie miał zbyt wielu pomysłów, niemniej wyjątkowo mocno podkreślał chęć współpracy ze społecznością szkolną poprzez przeprowadzanie ankiet, w przeciwieństwie do niektórych kandydatów. Niezmiernie szkoda, że na debacie nie pojawiła się Aleksandra Wiatr, jej program mógł naprawdę wiele wnieść, ale jej nieobecność uniemożliwiła zweryfikowanie tego, co ma do zaoferowania.

Natalia Suchowolak najmocniej podkreślała chęć współpracy z resztą kandydatów, jeśli wygrałaby wybory. Przedstawiła mało postulatów i pomysłów na modernizację szkoły. Ponadto niewiele wnosiły one do realiów konopiańskiej społeczności. Poza zniżką i pufami nie było tego dużo. Maciek Berdzik wykazał się dużym doświadczeniem, zdobytym podczas reprezentowania szkoły w różnych wydarzeniach kulturalnych. Był pewny siebie, a jego głos się nie łamał. Pomysłów przedstawionych przez Maćka nie było zbyt wiele, jednak były one ciekawe i konkretne. Mówił na przykład o koncercie charytatywnym, jeśli uda mu się go zorganizować, będzie to jedna z największych akcji w naszej szkole. Podczas debaty nikt poza Maćkiem i Natalią nie wspomniał, czy będzie kontynuował dotychczasowe działania Rady Młodzieżowej oraz czy długoletnie tradycje będą pielęgnowane za jego kadencji. Jednakże wydaje mi się, że żaden z wymienionych wyżej aspektów nie jest niemożliwy do poprawienia. Kandydaci wykazali się dużym zainteresowaniem, wszyscy solidnie przygotowali się do debaty. Mam nadzieję, że moje rady trafią do kandydatów i każdy wyciągnie z nich istotne wnioski. Życzę wszystkim powodzenia!” Kuba Szyll

Sondaż przeprowadził i opinie zebrał zespół pod kierownictwem Kamili Szatan z 1b2 – sekretarza Rady Młodzieżowej.