Ostatnie rocznicowe obchody w „Konopnickiej” miały miejsce dwadzieścia lat temu, w roku 1998, kiedy wielu naszych nauczycieli siedziało jeszcze w szkolnych ławkach, zaś naszych dzisiejszych uczniów nie było jeszcze na świecie. Dlatego z wielką niecierpliwością czekaliśmy na ten wyjątkowy dzień, piątek 26 października 2018 roku, kiedy będziemy mogli wspólnie świętować siedem dekad działalności II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach.

Uroczystość, prowadzona przez znanych dziennikarzy i zarazem naszych absolwentów Annę Kropaczek (radio RMF FM) i Marcina Pietraszewskiego („Gazeta Wyborcza”), rozpoczęła się w samo południe w Sali Teatralno-Kinowej Pałacu Młodzieży w Katowicach. Na wypełnionej po brzegi widowni usiedli zaproszeni przez szkołę goście: przedstawiciele władz miejskich i oświatowych, absolwenci szkoły, nauczyciele oraz emerytowani nauczyciele, reprezentanci wszystkich klas naszych uczniów. Galę, jak każdą akademię szkolną, rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu narodowego – śpiew poprowadził chór złożony z uczniów II LO. Następnie w imieniu całej społeczności szkolnej gości przywitał dyrektor „Konopnickiej” – dr Jacek Pruciak. Dyrektor przedstawił krótko historię i filozofię szkoły, złożył także podziękowania wszystkim, którzy w czasie siedemdziesięciu lat działalności tworzyli „Konopnicką”. W ostatnich zdaniach powitania dyrektor zapowiedział także wydarzenie, które upamiętniać będzie uroczystość 70-lecia – posadzenie jubileuszowego dębu na placu ks. kard. Augusta Hlonda (w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły).

Oficjalną część gali uświetniły przemówienia zaproszonych gości. Jako pierwszy zabrał głos Prezydent Miasta Katowice – pan dr Marcin Krupa. Prezydent podkreślił, jak silną „marką edukacyjną” jest nasze liceum, podzielił się także osobistymi, rodzinnymi doświadczeniami związanymi z „Konopnicką”. Kolejne życzenia i wyrazy uznania złożyli: przedstawiciel Śląskiego Kuratorium Oświaty – p. Dariusz Boruta, Prodziekan ds. Nauki Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Paszenda oraz Specjalista ds. Edukacji w Biurze Radcy ds. Edukacji Ambasady Królestwa Hiszpanii w Warszawie Reyes Torrejón Bersabé. Wzruszającym momentem było także przekazanie sztandaru harcerskiego – uczestniczyła w nim drużyna harcerek z „Konopnickiej” działających w hufcu na przełomie lat 50. i 60. wraz z dawną drużynową, a dziś – uznaną badaczką literatury, prof. dr hab. Krystyną Heską-Kwaśniewicz. W kolejnej części prowadzący uroczystość przedstawili historię naszej szkoły, zaś zwieńczeniem tej opowieści było odśpiewanie pełnej wersji „Hymnu szkoły”. Warto podkreślić, że chórowi „Konopnickiej” akompaniował jeden z kompozytorów powstałej w 1973 roku pieśni – p. Wojciech Maj.

Po odśpiewaniu słów „Wysokie są śląskie kominy…” i wyprowadzeniu sztandaru szkoły rozpoczęła się część artystyczna gali. Prowadzili ją nasi absolwenci z ostatnich lat – Michał Giec i Martyna Kasprzyk. Dowcipna opowieść o „esemesowej” próbie przekonania kolegi do nauki w „Konopnickiej” była pretekstem do zaprezentowania naszym gościom, jakie jest nasze liceum w roku 2018. I tak zgromadzeni mogli zachwycić się mistrzowskim pokazem poloneza w wykonaniu naszej grupy tanecznej tańców narodowych, ale też baletem nowoczesnym w wykonaniu tancerki z zaprzyjaźnionej grupy „Arabeska” działającej przy Pałacu Młodzieży. Zaprezentowano także krótki dokument pokazujący historię i charakter II LO. Finałem gali była musicalowa piosenka wykonana przez duet naszych wokalistów – Aleksandrę Szpor i Macieja Berdzika (przewodniczącego Rady Młodzieżowej II LO).

Po zakończeniu gali jej goście i uczestnicy przeszli do budynku szkoły. Tam od 14.00 rozpoczęło się wspólne, otwarte dla wszystkich świętowanie. Były to wyjątkowe chwile. Do późnego wieczora „Konopnicka” stała się miejscem wielkiego, radosnego spotkania byłych i obecnych uczniów, byłych i obecnych nauczycieli. Można zaryzykować stwierdzenie, że wszystkie dekady historii „Konopnickiej” znów stały się teraźniejszością i stopiły się na tych kilka godzin w jeden, pełen euforii moment. Wspaniale było obserwować, jak najstarsi uczniowie II LO siadają w szkolnych ławkach obok absolwentów z lat ostatnich, a nasi obecni wychowankowie rozmawiają z tymi, którzy pamiętają początki szkoły. Na absolwentów czekały otwarte sale, biblioteka (gdzie zaprezentowano kroniki szkolne), pokój nauczycielski. Nasi uczniowie przygotowali poczęstunek i uświetniali obchody muzycznie. Specjalnie dla nich zorganizowane zostały „panele mistrzowskie”. Wybitni absolwenci „Konopnickiej” spotkali się z uczniami, by opowiedzieć im o swojej drodze życiowej i podzielić wspomnieniami z czasów swojej nauki w liceum. Jednym z elementów tego budowania mostów między przeszłością i teraźniejszością szkoły był mecz siatkówki uczniowie vs. absolwenci.

Z żalem kończyliśmy obchody Jubileuszu… Z żalem, ale i z nadzieją, że znów uda nam się spotkać. Może w czasie świętowania 80-lecia szkoły?

Zapraszamy do zapoznania się w fotorelacją oraz relacjami filmowymi z wydarzenia:
(zdjęcia: prof. Izabela Kornak-Zaleska, prof. Wojciech Rusinek, Bartosz Andrzejkiewicz, Barbara Brożek, Natalia Szromek)