W tegorocznym Tygodniu Edukacji Globalnej nasza szkoła współorganizowała IX edycję gry miejskiej „Fair Train”. Temat stacji „Jak mówić o większości świata” nawiązywał do naszej ubiegłorocznej współpracy z Polską Akcją Humanitarną.

Problemy Globalnego Południa są powszechnie znane, ale poddane krytycznemu myśleniu ukazują, jak krzywdzące mogą być język, którego używamy, czy chociażby wąska perspektywa naszego postrzegania.

Czy aby na pewno widzimy całość problemu, czy tylko mały wycinek rzeczywistości? Czy interpretacja przekazu jest całościowa, czy przepuszczona przez nasze doświadczenia lub stereotypowe myślenie?

Zadanie praktyczne miało ukazać, jak różna może być właśnie interpretacja problemów związanych z Globalnym Południem. Jak przekazywany obraz może być sprowadzony do hasłowego, stereotypowego myślenia. Zadanie to miało też na celu zwrócenie uwagi na Kodeks w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa.

Miło nam również poinformować, że drużyna reprezentująca naszą szkołę zajęła 6. miejsce!