W dniu 14 kwietnia 2018 r. w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej (CDiSM) Śląskiego Uniwersytetu Medycznego odbyły się eliminacje regionalne XXXIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Nasz uczeń z klasy biologiczno-chemicznej 2B2 Antoni Anczyk zajął zaszczytne I miejsce i zakwalifikował się do eliminacji centralnych tej rankingowej Olimpiady.
W Olimpiadzie wzięło udział 99 uczniów z ponad 50 szkół z 32 powiatów woj. śląskiego. Zaszczytem dla zawodników było objęcie patronatem honorowym etapu regionalnego XXXIII przez JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Przemysława Jałowieckiego, JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzeja Kowalczyka i Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Wiesława Kucharskiego. W jury zasiedli wybitni ekolodzy i przyrodnicy, pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu Śląskiego: prof. dr hab. Piotr Skubała, dr hab. Alina Urbisz, dr hab. Izabella Franiel, dr hab. Barbara Fojcik i dr Agnieszka Błońska.
W przewie, po części pisemnej zawodów, wszyscy uczestnicy mieli okazję zwiedzić CDiSM i wysłuchać wykładu pt. „Gatunki charyzmatyczne i ich potencjał w rozwoju ekoturystyki” wygłoszonego przez dr Wojciecha Zarzyckiego.
Do części ustnej zakwalifikowało się 12 uczniów, z których siódemka – najlepszych ekologów z naszego województwa – pojedzie w czerwcu na finał centralny do Lidzbarka w województwie warmińsko-mazurskim.
Dobrego wyniku w eliminacjach regionalnych można pogratulować również Oldze Baranowskiej z kl. 3B1 i Sabinie Kadłubek z kl. 2b1. Sabina znalazła się w grupie 36 uczestników, którzy uzyskali z testu co najmniej 70%.

Gratulujemy Antkowi i życzymy powodzenia w Finale!

dr Jolanta Mol