W dniach 5-8 czerwca 2015 roku w Tallinnie (Estonia) odbyła się IX Finałowa Międzynarodowa Konferencja UNESCO w ramach programu Baltic Sea Project (BSP).

 
W Konferencji wzięło udział 200 uczniów z dziewięciu państw nadbałtyckich: Finlandii, Szwecji, Danii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Estonii, Rosji i Polski. Nasz kraj reprezentowała 20-osobowa delegacja z I LO w Krakowie, I LO w Łańcucie, X LO w Gdyni i 5 uczniów naszej szkoły z klas 1b1 i 1b2 (biol-chem) oraz 1h (hiszpańskiej): Zuzanna Gaik, Patrycja Rumin, Małgorzata Rymarczyk, Marek Rojek i Marcin Bartosiak pod opieką pani dr Danuty Nabiałkowskiej.

 
Tematyka Konferencji koncentrowała się wokół odkrywania, opisywania i stymulowania zmian w różnych aspektach życia społeczeństw krajów nadbałtyckich. Uczniowie naszej Szkoły przygotowali plakat oraz przedstawili prezentację pt. „Healthy food. Healthy life” dotyczącą zmian w nawykach żywieniowych i podejściu do aktywności fizycznej wśród młodych Polaków. W prezentacji opartej na obserwacjach i badaniach ankietowych nasi uczniowie pokazali, jak ważne miejsce w świadomości młodych Polaków zajmują odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Konferencja umożliwiła zaprezentowanie naszego Liceum na arenie międzynarodowej, a uczniom pozwoliła wziąć udział w warsztatach ekologicznych, wysłuchać ciekawych prezentacji dotyczących ekologii morza Bałtyckiego, nawiązać interesujące kontakty oraz doskonalić posługiwanie się językiem angielskim w praktyce.

 
Oprócz warsztatów i wykładów o tematyce ekologicznej młodzież państw bałtyckich znalazła czas na wspólną zabawę, spacery po uroczych, nadbałtyckich plażach oraz zwiedzanie stolicy Estonii, pięknego Tallinna z charakterystyczną architekturą sięgającą XIII wieku. Tallińskie stare miasto zostało w 1997 wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 
Udział w Konferencji BSP UNESCO był dla nadbałtyckich pasjonatów ekologii i biologii cennym doświadczeniem i wspaniałą przygodą. Kolejne warsztaty i konferencje BSP planowane są w Petersburgu, tzw. „Wenecji Północy”.

 

Nauczyciel biologii – dr Danuta Nabiałkowska