W dniach 27.05 – 02.06.2017 grupa 20 uczniów klas hiszpańskich przebywała na kursie języka hiszpańskiego w Salamance pod opieką prof. Agnieszki Grzyśki i prof. Sorai Perianes Sanchez.

Naszą podróż rozpoczęliśmy w Warszawie, skąd samolotem przelecieliśmy do Madrytu. W sobotnie popołudnie, w drodze do Salamanki, zatrzymaliśmy się w Avili, mieście związanym ze świętą Teresą. Mieliśmy możliwość przespacerować się po tym miasteczku, otoczonym średniowiecznym murem obronnym. Wieczorem kontynuowaliśmy podróż do Salamanki. Dotarłszy na miejsce, zostaliśmy rozdzieleni do naszych hiszpańskich rodzin i udaliśmy się na upragniony odpoczynek.

Niedzielne popołudnie poświęciliśmy na zapoznanie się z topografią miasta. Ponadto poznaliśmy jego historię, a przy okazji mogliśmy podziwiać walory architektoniczne. Warto dodać, że charakterystyczne obiekty Salamanki idealnie się ze sobą komponują, gdyż zbudowane są z piaskowca w myśl stylu architektonicznego zwanego plateresco. Podczas naszego spaceru zobaczyliśmy mi.in.: Starą i Nową Katedrę, Casa de las Conchas, Uniwersytet Salamanki oraz Plaza Mayor, czyli serce Salamanki.

W poniedziałek rano rozpoczęliśmy kurs języka hiszpańskiego w Colegio Delibes. W programie mieliśmy zajęcia z gramatyki oraz konwersacje. Było to dla nas nowe, odmienne doświadczenie, gdyż takie lekcje różnią się od tych prowadzonych przez polskich nauczycieli. Mieszkając u rodzin, mieliśmy okazję na co dzień obcować z językiem Cervantesa, co pozwalało nam doszkalać naszą znajomość hiszpańskiego. Z czystym sumieniem, pod kątem edukacyjnym, wyjazd możemy uznać za owocny.

Oprócz zajęć w szkole, popołudniami mieliśmy zapewniony program kulturalny. Spacerowaliśmy po Salamance szlakiem literackim, a tym samym zobaczyliśmy na własne oczy miejsca związane z bohaterami utworów, które omawialiśmy podczas zajęć z literatury Hiszpanii. Przy tej sposobności, celem lepszego poznania hiszpańskiej kuchni, wybraliśmy się na tapas. Była to okazja, by spędzić czas tak, jak robią to prawdziwi Hiszpanie. Ponadto odwiedziliśmy Muzeum Handlu. Wizyta ta była spacerem po historii handlu salamantyńskiego, którą przedstawialiśmy my sami.

Podczas tego tygodnia udało nam się doskonale poznać najważniejsze miejsca w Salamance oraz zaadaptować się do hiszpańskiego stylu życia. Niestety w piątek nasz wyjazd dobiegł końca. Odebraliśmy certyfikaty ukończenia kursu i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Madrytu, skąd mieliśmy samolot do Polski. Powróciliśmy pełni wrażeń oraz bogatsi o nowe doświadczenia.

Weronika Kandora (2h2)

Zobacz zdjęcia wykonane przez Dominika Księżyka z 2h2: