Wybory do Rady Młodzieżowej nadchodzą wielkimi krokami!
20 listopada b.r. przedstawiciele trójek klasowych, dotychczasowy przewodniczący oraz profesor Izabela Arciuch – opiekun Rady Młodzieżowej, brali udział w debacie, podczas której aż sześciu kandydatów miało możliwość zaprezentowania siebie i zarysowania swojego planu wyborczego. Motywem przewodnim tegorocznych wyborów okazało się jednoczenie licealnej społeczności, jednak każdy z kandydatów posiada odmienną wizję przyszłości naszego liceum.

Przejdźmy zatem do zaprezentowania kandydatów:


Aleksandra Wiatr z klasy Ib1
W przyszłości chciałaby zostać neurochirurgiem, za swoje atuty uważa pomysłowość oraz chęć podejmowania nowych wyzwań. Interesuje się sportem, zawodowo gra w golfa, obecnie jest w kadrze narodowej Polski juniorów. Ponadto uwielbia muzykę, po raz piąty wybiera się na festiwal muzyczny „Open’er” w Gdyni.
Pierwszym punktem jej planu wyborczego jest wprowadzenie corocznej integracji klas pierwszych, sama mówi o tym tak: ,,Jestem w tej szkole prawie trzy miesiące, a wciąż nie znam osób w równoległych klasach… Myślę, że byłaby to dobra okazja do poszerzenia swoich znajomości.” Po za tym chce wprowadzić dni tematyczne, które mają skłonić uczniów do kreatywności, nagrodą w zamian za udział ma być dodatkowe ,,nieprzygotowanie” na lekcjach. Trzecią rzeczą, jaką pragnie wprowadzić, jest Kalendarium Wydarzeń Kulturowych na Śląsku.

 


Jarosław Komin z klasy Ib1
W przyszłości chciałby zostać lekarzem, stąd wybiera rozszerzenia z biologii i chemii.
W swoim planie wyborczym stawia na integrację i polepszenie komunikacji pomiędzy społecznością a samorządem, w tym celu zamierza przeprowadzać ankiety.
Ponadto zamierza organizować dyskoteki tematyczne oraz noce filmowe, które umożliwią integrację całej społeczności. Chciałby również powołać pogotowie uczniowskie. Program ten ma polegać na wzajemnej pomocy. Chętni uczniowie mogliby udzielać pomocy w danych przedmiotach tym, którzy okazali się w tej dziedzinie słabsi. Osoby ze słabszymi wynikami poprawiłyby je, a osoby niosące pomoc otrzymałyby w zamian nagrody, wcześniej ustalone z panią Dyrektor.

 


Patryk Grabowski z klasy IIc
Określił siebie jako osobę twardo stąpającą po ziemi, jest realistą, wyznaczającym sobie określony cel przed wykonaniem zadania. Lubi mieć wszystko zaplanowane, niemniej zdarza mu się ponieść chwili. Ceni sobie praktykę.
W programie wyborczym wychodzi z propozycją współpracy z dużymi śląskimi firmami w roli sponsorów oraz innymi szkołami, co w efekcie umożliwi rozwój osobisty każdego ucznia poprzez wydarzenia i projekty. Sam mówi o tym tak: ,,Będą to inicjatywy przydatne dla każdego profilu w naszej szkole, takie jak: wyjścia do laboratoriów, wykłady na śląskich uczelniach, udział w debatach itp.” Planuje również wprowadzenie zniżek dla uczniów. Na dzień dzisiejszy mówi o pięciu restauracjach, które zadeklarowały współpracę. Do dnia drugiej debaty ma podwoić ich ilość. Otwarty jest na inicjatywy uczniów, takie jak koncerty charytatywne, pikniki szkolne i konkursy międzyklasowe. ,,Chcę, by nasze liceum było tworzone przez uczniów i dla uczniów” – podsumowuje.


Maciej Berdzik z klasy IIa1
Jego pasją jest muzyka. Przez całe swoje życie związany był z Zespołem Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach, gdzie uczył się gry na saksofonie. Z czasem zdecydował jednak, że muzyka nie jest tym, co chce robić w życiu. Mimo opuszczenia szkoły muzycznej, muzyka wciąż jest ważnym elementem jego życia. Dotychczas zajmował się oprawą muzyczną wydarzeń szkolnych.
W programie stawia na integrację licealnej społeczności. Jednym z największych wydarzeń jakie ma w planach, jest koncert charytatywny, na krórym wystąpić mają utalentowani uczniowie z naszej szkoły. Planuje również skrócić przerwę po pierwszej godzinie lekcyjnej, tak by ich zakończenie nie pokrywało się z godziną odjazdu pociągów i autobusów. Chciałby też zaangażować szkołę w projekt „Akademia filmowa w kosmosie”, polega on na połączeniu sensu filmowego z prelekcją na temat poruszonego przez film problemu. ,,Najbardziej zależy mi na tym, żeby jak najwięcej inicjatyw wychodziło od społeczności uczniowskiej i jeżeli ktoś przyszedłby do mnie z jakimś ciekawym pomysłem, bardzo chciałbym wtedy pomóc mu w jego realizacji.”
Strona kandydata: https://www.facebook.com/maciejberdzik/


Natalia Suchowolak z klasy IIc
Pomimo profilu o typowo ścisłych rozszerzeniach mówi, że jej dusza bliska jest sztuce. W wolnym czasie maluje, najczęściej są to portrety, bo jak sama stwierdza, właśnie w nich kryją się historie, które uwielbia odkrywać. Swoją przyszłość wiąże z architekturą.
Należy również do grupy teatralnej. Na przełomie stycznia i lutego ma odbyć się spektakl „Letnicy”, na który serdecznie zaprasza. Określa siebie jako osobę pozytywnie zakręconą i komunikatywną.
Ma zamiar realizować dalej działania obecnego przewodniczącego.
Ponadto chce wprowadzić akcesoria z logiem szkoły, będą to na przykład długopisy i termosy na zimne dni. Deklaruje także zniżki w katowickich restauracjach i kawiarniach, na dzień obecny posiada już kilka ofert. Ważną częścią jej programu jest wprowadzenie pufów lub worków sako na szkolne korytarze. Poza tym chciałaby położyć większy nacisk na promowanie akcji charytatywnych. ,,Jako przewodnicząca chce mieć bliski kontakt z uczniami. Jestem otwarta na wasze pomysły. Po wyborach chętnie złącze siły z obecnymi kandydatami, bo tak naprawdę przyświeca nam jeden cel: dobro nas wszystkich” – podsumowuje.
Strona kandydata: https://www.facebook.com/suchadrydokadry/


Michał Kierach z klasy Ia
Określa siebie jako osobę otwartą na nowe doświadczenia, lubiącą wyzwania i naukę nowych rzeczy. Chętnie współpracuje z innymi i angażuje się w życie społeczne szkoły.
Interesuje się historią, filozofią, muzyką oraz filmem.
Chce wnieść świeży pogląd na sprawy szkoły przy jednoczesnym pielęgnowaniu tradycji. Opowiada się za stworzeniem możliwości wypowiadania się społeczności szkolnej, w tym celu zamierza wprowadzić ankiety i sondaże. Ich wyniki omawiane byłyby następnie przez Radę Młodzieżową, która mogłaby wyciągnąć z nich istotne wnioski. Ponadto proponuje utworzenie tablicy Rady Młodzieżowej, na której pojawiałyby się informacje o ciekawych wydarzeniach w szkole i obrębie miasta. Chciałby również wprowadzić logo szkoły, z którym moglibyśmy się utożsamiać. Ma zostać ono stworzone przez uczniów i wybrane w powszechnym głosowaniu. Poza tym pragnie wzmocnić działalność charytatywną szkoły. ,,Uważam, że jako zorganizowana społeczność jesteśmy w stanie czynnie wspierać lokalne inicjatywy społeczne, a także organizacje wspomagające potrzebujących, takie jak domy dziecka i seniora oraz schroniska dla zwierząt.

Sekretarz Rady Młodzieżowej
Kamila Szatan z klasy Ib2