Dnia 5 i 6 grudnia naszą szkołę odwiedziła międzynarodowa delegacja uczniów i nauczycieli ze szkół UNESCO z 15 krajów z całego świata – wydarzenie odbyło się w ramach konferencji młodzieży dotyczącej zmian klimatu, która zbiegła się ze szczytem klimatycznym COP24. Delegacja obejmowała m.in. takie kraje jak: Kanada, Australia, USA, Kenia, Kolumbia, Brazylia, Palestyna, Nigeria, Filipiny, Łotwa, Indie, Peru, Indonezja oraz Kuba. Delegacja wzięła wcześniej (3 grudnia 2018) udział w konferencji w siedzibie Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach My Region yesterday and today and global climate change dla ponad 300 uczestników. Tym razem międzynarodowa grupa odwiedziła naszą szkołę – goście wysłuchali prezentacji o Polsce, a następnie zaprezentowali wyniki swojej pracy w międzynarodowym gronie – wspólnie dyskutowali o zmianach klimatu oraz działaniach, które każdy kraj powinien podejmować, aby polepszyć jakość powietrza, a tym samym jakość życia na planecie. Uczniowie i nauczyciele jako grupa projektowa odwiedzili Polskę, by opowiedzieć, w jakie działania i projekty włącza się młodzież na świecie celem ochrony przyrody. Spędzili kilka dni w prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. M. Wańkowicza w Katowicach, pojechali razem z polskimi uczniami na wycieczkę do Krakowa, odwiedzili naszą szkołę i wymienili się doświadczeniami z naszymi uczniami. Niektórzy z uczniów i nauczycieli z tej grupy odwiedzili prawdziwą konferencję COP24 i tam wygłosili swoje referaty. Klasy liceum miały okazję poznać naszych gości bliżej i nawiązać z nimi nić porozumienia. Mamy nadzieję, że kontakty z zagranicznymi gośćmi zaowocują dalszą współpracą i być może wymianą uczniów połączoną z wyjazdem za granicę.

prof. Dorota Grochal

Fot. Adam Nowakowski (2h) i archiwum szkoły.