We wtorek 14 czerwca podsumowaliśmy działalność Międzyszkolnego Koła Miłośników Astronomii ZODIAK wizytą w Planetarium Śląskim.

 

Uczniowie wzięli udział w seansie „Do krańców Wszechświata” oraz odwiedzili, znajdujące się w pobliżu, obserwatorium astronomiczne zbudowane przez chorzowski oddział Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

 

Seans pozwolił uczniom utrwalić swoją wiedzę dotyczącą mierzenia odległości do najdalszych znanych obiektów we Wszechświecie i zobaczyć zachwycające nocne niebo nie zanieczyszczone światłem z miast. Przewodnikiem po obserwatorium był natomiast p. Stefan Janta – wicedyrektor Planetarium. Opowiedział on, jak grupa pasjonatów astronomii potrafiła wybudować własne urządzenie do obserwacji nieba – począwszy od zwykłych ścian, a skończywszy na szlifowaniu zwierciadła. Cała aparatura obserwatorium jest sterowana zdalnie, przez Internet. W identyczny sposób działa projekt Slooh, w którym członkowie koła, przez Internet, prowadzą obserwacje ciał niebieskich, sterując teleskopami w Chile i na Wyspach Kanaryjskich.

 
W ramach działalności Koła uczniowie spotykają się w każdy drugi wtorek miesiąca na zajęciach, podczas których wygłaszane są referaty, rozwiązywane zadania i quizy dotyczące astronomii. Oprócz tego, w bieżącym roku szkolnym byliśmy z wizytą w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach, gdzie niestety, z uwagi na zachmurzenie, nie prowadziliśmy obserwacji, ale za to organizatorzy przygotowali dla nas szereg interesujących wykładów i zajęć warsztatowych, które skończyły się o trzeciej w nocy.

 

dr Przemysław Raczyński