W czwartek 15.01.2014 nasze liceum było gospodarzem kolejnego spotkania z cyklu „Literatura do Szkoły”. W ramach programu, zainicjowanego przez wykładowców filologii polskiej UŚ w Katowicach, uczniowie wybranych szkół średnich naszego województwa mają okazję spotkać się z wybitnymi i intrygującymi badaczami literatury polskiej, poznać warsztat pracy literaturoznawców. Gościnny wykład w II LO wygłosił prof. dr hab. Aleksander Nawarecki – badacz poezji romantycznej i współczesnej, autor podręczników szkolnych, juror wielu liczących się konkursów literackich (m.in. Nagrody Literackiej Gdynia). Przedmiotem refleksji prof. Nawareckiego był wiersz Jarosława Iwaszkiewicza Rzeczy, analizowany drobiazgowo i z uwzględnieniem wielu zaskakujących kontekstów.