We wtorek 12 marca pojawił się w naszej szkole gość niezwykły, a na pewno wyjątkowy. To pan Ryszard Pawłowski, legenda światowego i polskiego himalaizmu, zdobywca 11 ośmiotysięczników, w tym K2 (8611 m n.p.m.) północnym filarem. Jedyny Polak, który aż 5-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m n.p.m.). Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club, stowarzyszenia zrzeszającego odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów.  Był partnerem wielu znanych himalaistów: Jerzego Kukuczki, Wandy Rutkiewicz, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych znanych wspinaczy z całego świata. Ryszard Pawłowski urodzony w 1950 roku, na nizinach, w środowisku polskich himalaistów zwany Napałem (od frazy „napalony na góry”), przebył trudną drogę.  W wieku 14 lat przyjechał na Śląsk do szkoły zawodowej z internatem. Pracował w kopalni i studiował wieczorowo na Politechnice Śląskiej, żeby zostać inżynierem elektrykiem.

Wykonywany zawód porzucił jednak dla swojej miłości, czyli gór. Jak twierdzi, przebywając w górach, czuje się całkowicie wolnym człowiekiem. Swoją pasję zamienił w zawód. Jest wciąż aktywnym wspinaczem organizującym wyprawy komercyjne w góry, w których uczestniczą ludzie z Polski i całego świata. Pan Ryszard Pawłowski pokazał nam sprzęt wspinaczkowy: buty wysokogórskie, liny, raki, czekany, kijki, haki, przelotki, wytłumaczył, czym są poręczówki i do czego służą wspinaczom. Opowiedział, jak na przestrzeni czasów zmieniały się sprzęt wspinaczkowy oraz organizacja wypraw w Himalaje. Obejrzeliśmy bardzo ciekawą prezentację zawierającą zdjęcia z wypraw w Himalaje, na Alaskę i Patagonię, filmy nagrane w wysokich górach, na których słychać huk wiejącego wiatru, który potęguje mróz, sięgający -20, -30 stopni. Za swoje zdjęcia i filmy reporterskie otrzymał wiele prestiżowych nagród. Na pamiątkę spotkania z młodzieżą himalaista podarował bibliotece szkolnej naszego liceum książkę „Smak Gór” oraz przepiękny kalendarz wydany z okazji 30-tej rocznicy tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki podczas wspinaczki na Lhotse.

W spotkaniu wzięło udział ponad stu uczniów i uczennic naszej szkoły. Jestem pewna, że wrażenia z tego spotkania zostaną na długo w naszej pamięci. Organizator: prof. Joanna Ryglewska.