11 grudnia 2020 został rozegrany finał X edycji Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku organizowany przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej oraz Związek Górnośląski. Jego tematem przewodnim było hasło „Kolory energii”. W tym roku zawody finałowe odbyły się w trybie online. Wprawdzie głównym miejscem transmisji po raz kolejny była Biblioteka Śląska, jednak uczestnicy przedstawiali swoje prezentacje ze swoich domów lub szkół.

Komisja Główna na czele z dr hab. Adamem Hibszerem (Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ) przeprowadziła najpierw test pisemny, udostępniony w formularzach Google. W kolejnym etapie uczniowie prezentowali tezy swoich prac badawczych i odpowiadali na pytania jury.

W tegorocznej X edycji Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku II miejsce zajęła uczennica naszego liceum – Anna Rakoczy z klasy 2h. Poza tym Komisja w tym roku po raz pierwszy postanowiła przyznać Nagrodę im. Łucji Staniczkowej, ufundowaną przez Związek Górnośląski, a przeznaczoną dla osoby, której praca odznaczała się walorami humanistycznymi; wręczono ją również Annie Rakoczy.

Serdecznie gratulujemy sukcesu Ani! Warto nadmienić, że każdy laureat „otrzymał indeks” na wybrany przez siebie kierunek na wydziałach Uniwersytetów: Jagiellońskiego lub Śląskiego.

Opiekunem naszej olimpijki była p. mgr Katarzyna Obrochta. 

Link do strony olimpiady: https://owogs.bs.katowice.pl/?p=1548