W czwartek 14.10 zakończyły się wydarzenia związane z wyjątkowym Weekendowym Konkursem Filmowym „Konopa vs. Kopernik”. Konkurs zorganizowany został przez pracującego w obu szkołach (I LO/II LO) nauczyciela etyki, wiedzy o kulturze i filozofii, dr. Pawła Ciećwierza. W trakcie weekendu od 25 do 27 września uczniowie dwóch katowickich liceów przygotowywali etiudy filmowe, które łączyć miały dwa motywy – poezja i śląskość, natomiast forma gatunkowa i koncepcja artystyczna pozostawały dowolne. Wszystkie filmy biorące udział w konkursie zostały złożone do oceny rankiem 28.09.

 

Owocem konkursu było trzynaście bardzo zróżnicowanych filmów. Jury podkreślało oryginalność pomysłów, dowcip, a także dojrzałość niektórych obrazów. Choć w wielu produkcjach nie brakowało  usterek warsztatowych, każdy z filmów był jednak dla oceniających je jurorów inspirujący i warty zobaczenia. Uczniowie nawiązywali do wielu gatunków współczesnego kina – romansu, horroru, kina sensacyjnego, „komedii klasy B”, dramatu obyczajowego. Warto podkreślić, że niektóre filmy oparte były na bardzo interesujących pomysłach operatorskich i zbliżały się – jeśli chodzi o sposób montażu – do kina artystycznego. Ogłoszenie wyników miało miejsce 5.10.

 
Jury doceniło następujące filmy:

 

I miejsceInc w reż. Pawła Szołtyska, Przemysława Szukały (absolwent Konopnickiej z 2014 roku!) i Jakuba Starzyńskiego

II miejsceRozczarowanie w reż. Agaty Krawczyk i Katarzyny Gołdy

III miejsceIndywidualista w reż. zespołowej (I LO)

Wyróżnienia otrzymały natomiast filmy Syndykat zbrodniFafoleta.

 

Szczególnie cieszymy się z drugiej nagrody dla zespołu reprezentującego klasę 3c z naszego liceum!

 

Zapraszamy do zobaczenia Rozczarowania [kliknij w zdjęcie]:

kadr