Polsko-ukraińskie warsztaty integracyjne

W dniach 26.09-03.10.14 wzięłyśmy udział w warsztatach integracyjnych razem z uczniami II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu i młodzieżą ze Lwowa. Było to spotkanie zorganizowane przez @fundację Edukacja Bez Granic w ramach projektu „Akcja: Integracja!” sfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zajęcia odbywały się we wsi Kiczyce, w ośrodku H2O. Mieliśmy okazję posłuchać ciekawych wykładów na temat środowiska, czy mediów jako czwartej władzy, jednak przede wszystkim organizatorzy skupili się na zacieśnianiu relacji między przedstawicielami dwóch narodów. W planie wyjazdu znalazły się również takie zajęcia jak: gra w football amerykański, gotowanie polsko-ukraińskiego obiadu, zabawy z animatorami czy jazda konna. Dodatkowo mieliśmy dużo czasu wolnego, który chętnie spędzaliśmy w międzynarodowym towarzystwie. Często graliśmy wtedy w biliarda, piłkarzyki, czy oglądaliśmy filmy.

Wyjazd okazał się znakomitym pomysłem. Narodziły się nowe przyjaźnie, a nawet miłości, lecz przede wszystkim pomogliśmy naszym przyjaciołom z Ukrainy oderwać się od szarej codzienności i okazaliśmy im nasze wsparcie. To było wspaniałe przeżycie dla każdego z nas, o czym może świadczyć niezwykle trudne pożegnanie. Zgadzamy się ze słowami jednej z ukraińskich dziewczyn „Nigdy nie zapomnę tej atmosfery, wydarzeń i  niesamowitych ludzi, których tu poznałam!”.

Anita Szmajduch, Olga Cichoń z kl. 2a