W dniach od 15 do 21 grudnia 2016 w ramach wymiany z IES Zaurin Ateca (prov. Zaragoza) gościliśmy piętnaścioro uczniów i uczennic wraz z ich opiekunami. Hiszpanie zostali ugoszczeni w domach polskich uczniów. W ramach wymiany zorganizowaliśmy trzy wyjazdy edukacyjne, które miały na celu przybliżenie uczniom z Hiszpanii kultury oraz historii naszego kraju.

Zwiedziliśmy Wrocław, w tym wrocławskie ZOO wraz z Afrykarium, Ostrów Tumski oraz Stare Miasto. Uczestniczyliśmy również we Wrocławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym, który zaskoczył nas ilością kolorów, świateł i różnorodnością świątecznych atrakcji.

Kolejnym punktem naszego programu był wyjazd do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, w którym uczniowie wraz z dwoma przewodnikami hiszpańskimi poznali historię tego miejsca oraz uczcili pamięć ofiar zamordowanych przez hitlerowców w czasie II Wojny Światowej.

Ostatni nasz wyjazd odbył się do Krakowa, w którym zwiedziliśmy Fabrykę Schindlera, Kazimierz, Wawel oraz Stare Miasto wraz z Rynkiem Głównym. Ostatniego dnia hiszpańscy i polscy uczniowie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez nauczycieli języka angielskiego mgr Jadwigę Sozańską oraz mgr Dorotę Grochal. Podczas warsztatów wzięli udział w prezentacji i quizie o Polsce, a także z uwagi na świąteczny okres – śpiewali kolędy. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali polscy nauczyciele: mgr Piotr Zieliński, mgr Soraya Perianes Sánchez oraz mgr Agnieszka Grzyśka.

Wymiana okazała się doskonałym sposobem wymiany doświadczeń oraz poznawania dwóch odmiennych europejskich kultur. W marcu Hiszpanie ugoszczą uczniów z Polski. W tym miejscu dziękujemy również rodzicom polskich uczniów za gościnę, organizację czasu i serdeczne przyjęcie naszych gości z Półwyspu Iberysjkiego.

Piotr Zieliński