W piątek 9 października b.r. klasy biologiczno-chemiczne 3b1 i 3b2 uczestniczyły w dniach otwartych zabrzańskiego oddziału Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wydarzenie otworzył wykład pt. „Rola stresu w pracy lekarza”. Następnie uczniowie mieli okazję zwiedzić poszczególne Katedry, począwszy od Wydziału Biofizyki, przez biochemię, gdzie obserwowali proces oznaczania markerów enzymatycznych i spotkali studentów z zagranicy, kończąc na pracowniach biologii molekularnej. W laboratoriach każdy z uczestników dni otwartych mógł przeprowadzić obserwację mikroskopową na profesjonalnym sprzęcie naukowym oraz wyizolować cząsteczkę DNA ze skórki banana. Najciekawszym punktem programu była bez wątpienia wizyta w podziemnym prosektorium uniwersytetu. Nerki, żołądek, elementy głowy czy mięśnie, można było – w przeciwieństwie do podręcznikowych schematów – zobaczyć na żywo, dotknąć i dokładnie przeanalizować ich strukturę. Ku zaskoczeniu prowadzących wydarzenie studentów, uczniowie II LO wykazali się znaczną wiedzą na temat obserwowanych zjawisk czy tkanek ludzkiego ciała.

Adrian Wujczak (3B2)