2-ego listopada Meksykanie świętują Dia de los Muertos, czyli Święto Zmarłych. Jest to dzień wolny od pracy i poświęcony hucznym zabawom. Tego dnia meksykańskie ulice wypełnione są ludźmi przebranymi w rozmaite stroje i z charakterystycznie pomalowanymi twarzami. W celu uczczenia zmarłych budują kolorowe ołtarze (altares), które wypełnia mnóstwo kwiatów. Ponadto taki ołtarz składa się z portretu wspominanej osoby, czaszek, a także jedzenia i picia.

Tradycja tego święta wywodzi się z czasów cywilizacji prekolumbijskich, które obchodziły je w sierpniu. Jednak wraz z przybyciem hiszpańskich kolonizatorów w XV wieku na amerykański kontynent zostało ono przeniesione na dzień 2-ego listopada. Tym samym łączy się z poprzedzającym go dniem Wszystkich Świętych, jednocześnie nawiązując do zwyczajów halloweenowych.

Celem lepszego poznania kultury krajów latynoamerykańskich uczniowie klas hiszpańskich II LO stworzyli na wzór meksykański własne altares. Każdy z nich był oryginalny i świadczył o kreatywności i zmyśle artystycznym autorów. Na korytarzu na 1-szym piętrze oraz w sali 10 można było zobaczyć te wszystkie ekspozycje, które upamiętniały m.in. Coco Chanel, Marilyn Monroe, Fridę Kahlo, Salvadora Dali czy też Raffaelego Esposito.

Weronika Kandora, klasa 2h2