Wycieczka do Niemiec / ESA – 07.04-12.04.2025
Klasy 2c1, 2c2, 3c1 oraz 3c2 wzięły udział w wyjątkowej wycieczce do Niemiec. Podczas sześciodniowej podróży mieliśmy okazję odwiedzić kilka niemieckich landów, poznając zarówno ich historię, jak i nowoczesne oblicze.
Dzień 1 – Drezno
Pierwszym przystankiem było Drezno – miasto o niezwykłej historii i pięknej architekturze.
Zwiedziliśmy jedyną w swoim rodzaju manufakturę Volkswagena, a następnie podziwialiśmy zabytki odbudowane po II wojnie światowej, takie jak Zwinger czy Frauenkirche.
Dzień 2 – Speyer i Heidelberg
Drugiego dnia wycieczki odwiedziliśmy Technik Museum Speyer, gdzie zobaczyliśmy m.in. prawdziwy okręt podwodny U-17 oraz potężny samolot transportowy Antonow. Następnie udaliśmy się do malowniczego Heidelbergu – miasta z najstarszym uniwersytetem w Niemczech oraz imponującym zamkiem w stylu gotycko-renesansowym, wznoszącym się 80
metrów nad rzeką Neckar.
Dzień 3 – Moguncja i Darmstadt
Trzeci dzień rozpoczął się wizytą w Muzeum Gutenberga w Moguncji, poświęconym wynalazcy druku. Największe emocje wzbudziła jednak wizyta w centrum kontroli Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Darmstadt – miejscu, gdzie zarządza się europejskimi misjami kosmicznymi.
Dzień 4 – Zamek Eltz i Koblencja
Kolejny dzień rozpoczął się od zwiedzania niezwykle klimatycznego zamku Eltz, który pozostaje w rękach jednej rodziny już od 33 pokoleń. Następnie udaliśmy się do Koblencji, gdzie podziwialiśmy m.in. miejsce zbiegu Mozeli i Renu – tzw. Deutsches Eck. Noc spędziliśmy w niecodziennych warunkach – w hotelu, którego pokoje mieściły się w… przyczepach kempingowych i wagonach kolejowych!
Dzień 5 – DLR w Kolonii
Ostatni dzień wycieczki to wizyta w Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) w Kolonii. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć od środka, jak wygląda przygotowanie astronautów do lotów kosmicznych – w tym tych planowanych na Księżyc! W tym czasie druga grupa mogła podziwiać gotycką katedrę i inne zabytki Kolonii.
Magdalena Wojtas
Tatry 25.11.- 27.11.2024
Wycieczka klasy 4a2. Nasi geografowie odwiedzili Dolinę Strążyską i Dolinę Chochołowską, Zakopane, cmentarz na Pęksowym Brzyzku oraz Centrum Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego.https://photos.app.goo.gl/zhTNnXf7CiZmyXo96
Zabrze klasa 2a2 15.11.2024
Nacieki wapienne, żywe rośliny, które rosną prawie 40 metrów pod ziemią, podziemne porty, mijanki, odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach światlocień, to wszystko zobaczyli uczniowie z klasy 2a2 podczas wycieczki ulicami śląskiego miasta, w XIX-wiecznych oryginalnych wyrobiskach dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej i jednocześnie najdłuższej tego typu podziemnej trasy w górnictwie węglowym w Europie.
Fotorelacja w linku https://photos.app.goo.gl/62SmfpZhit4zeZdM9
Warsztaty geologiczne z Geolearning w Górach Świętokrzyskich 14.10-16.10.2024
W październiku uczniowie klas III realizujący rozszerzenie z geografii brali udział w warsztatach terenowych organizowanych przez Geolearning, w Górach Świętokrzyskich. Wyjazd obejmował zajęcia warsztowo- laboratoryjne tj. ,,Świat w mikroskali”, ,, Earth- zajęcia komputerowe” ,,Skały i minerały”, oraz bloki terenowe. Podczas zajęć terenowych uczniowie zostali zapoznani z burzliwą historią geologiczną Gór Świętokrzyskich. Odwiedziliśmy niesamowite rezerwaty przyrody ,,Zachełmie”, ,,Wietrznia”, ,,Ślichowice”, kamieniołomy ,,Gnieździska”- gdzie uczniowie poszukiwali skamieniałości amonitów, belemnitów czy gąbek sprzed 160 mln lat; Eksploracja ,,Góry Miedzianka” przyniosła możliwość odszukania własnych minerałów tj. malachity czy azuryty. Uczniowie zwiedzili również Zamek w Chęcinach i Jaskinie na Kadzielni, w której podziwiać można pozostałości organizmów dawnego dewońskiego morza.
Fotorelacja z warsztatów pod linkiemhttps://photos.app.goo.gl/ftMZXtaEPbwAgXsm9
Jurajskie warsztaty geologiczne 23.09 i 30.09.2024
Ostatnie tygodnie września, piękna polska złota jesień i wyprawy klas II i I realizujących rozszerzenie z geografii, na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. Warsztaty geologiczne, na których uczniowie mogli nie tylko zapoznać się z bogatą przeszłością geologiczną wyżyny ale także samodzielnie poszukać skamieniałości okresu jurajskiego.
Więcej zdjęć z naszej wyprawy w linku https://photos.app.goo.gl/DipT77W3cBXpTVNJ9
Wyprawy czerwcowe klasy 1a2
Klasa 1a2 w czerwcu zwiedziła interesujące miejsca. Pierwsza wyprawa to Warszawa, gdzie uczniowie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Pałac Kultury. Druga wyprawa, regionalnie, Plac Grunwaldzki i Galeria Artystów. Trzecie wyprawa Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu.
Wiedeń 2024
Klasa 2c2 i 1h w dniach 11-14.06.2024 odwiedziły Wiedeń.
Włochy 2024
W dniach 09.06-14.06.2024 klasy 3c2 i 3a1 podróżowały po północnej części Włoch. Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili Padwę, miasto nieodłącznie związane z życiem i działalnością św. Antoniego. Drugiego dnia zwiedzili San Marino, najstarszą republikę świata, malowniczo położoną na wzgórzu Monte Titano. Kolejny dzień to rozrywka w słynnym parku Mirabilandia i odwiedziny w Rawennie. Ostatniego dnia rejs po malowniczej Lagunie Weneckiej oraz spacer wąskimi uliczkami Wenecji.



Wałbrzych 2024
Klasy 1c1 i 1c3, czyli nasi matematyce, podążają szlakiem tajemnic II wojny światowej i zwiedzają Zamek Książ, podziemne miasto Osówka, sztolnię Włodarz, Pałac Jedlinka.
Praga 2024
Z piękniej Pragi pozdrawiają uczniowie klas 1a1 i 1a3
Morawski Kras i Wiedeń 2024
W pierwszych dniach czerwca klasy 3c1 i 2b2 przebywały na wycieczce w Wiedniu, zwiedzając po drodze Morawski Kras. W stolicy Austrii uczniowie mogli zobaczyć najważniejsze zabytki, pokostować Sacher Torte oraz Kaiser Kaiserchramn, przysmaku Cesarza a ucztą dla oczu było zwiedzanie Opery Wiedeńskiej i Albertina Museum.
Węgierska Górka 2024
Uczniowie klasy 2h pozdrawiają z Węgierskiej Górki
Szwajcaria 2024
Uczniowie z klas sigma, czyli rozszerzających informatykę, matematykę i fizykę odwiedzili Szwajcarię, a głównymi celami wyjazdu były wizyty w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Zurichu. Młodzież zwiedziła Genewę, Lucernę, Muzeum Olimpijskie w Sinsheim w Niemczech, a jedną z atrakcji był nocleg w hotelu, w którym niegdyś mieściło się więzienie.
Wiedeń 2024
Klasa 2a1 pozdrawia z Wiednia
Kopalnia Guido 2024
Poziom 320 i poznanie historii rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku do czasów współczesnych, to był cel wycieczki klasy 1a2 do
Zabytkowej Kopalni Guido.
Zobacz więcej https://photos.app.goo.gl/JXpJhCMw7yykdJBM6
Słowenia-Chorwacja- Włochy-Austria 2024
W dniach 15.04-20.04.2024 uczniowie klasy 2a2 i 3a2 odbyli podróż do Słowenii, Chorwacji, Włoch i Austrii. Młodzież zwiedzała obiekty z listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jedną z największych i najpiękniejszych jaskiń krasowych w Europie.
Fotorelacja w linku https://photos.app.goo.gl/diGWJx9n9CmPBghf7
Warsztaty geologiczno-środowiskowe Jastrzębia Góra 2023
W dniach 9.10-13.10.2023 uczniowie klas 3a2 i 3c2 uczestniczyli w warsztatach terenowych organizowanych we współpracy w firmą Geolearning na Pobrzeżu Południowobałtyckim. Podczas pobytu uczniowie mieli okazję zapoznać się z bogatą historią Gdańska.
W Słowińskim Parku Narodowym Edukatorzy w trakcie kilkukilometrowego spaceru plażą przeprowadzili warsztat terenowy ,,Geoplaża”. Uczniowie zapoznali się także z budową i ekspansją wydm nadmorskich na przykładzie Wydmy Łąckiej.
Na Stacji Morskiej UG na Helu uczniowie uczestniczyli w wykładzie poświęconym problemowi eutrofizacji wód Morza Bałtyckiego, obserwowali trening medyczny połączony z karmieniem fok szarych, uczestniczyli w warsztatach poświęconych problemom zanieczyszczeń mikroplastikiem oraz przystosowań do życia w warunkach wodnych.
Edukatrorzy Geolearning przeprowadzili warsztaty dotyczące bioróżnorodności życia w Bałtyku. Uczniowie brali także udział w doświadczeniach z zakresu fizyki, geografii, biologii w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Ostatnim punktem w planie warsztatów był klif orłowski oraz zagadnienia abrazji, glacitektoniki i budowy geologicznej tego obszaru. Uczniowie mili okazję znaleźć okazy paleozoicznych mszywiołów i ramienionogów oraz triasowych belemnitów.
FOTORELACJA W LINKU https://photos.app.goo.gl/Yrt1jgbNBXBjByFZ7
Hiszpania-Włochy 2023
W dniach 5-13 października 2023 klasy 2b1, 2h oraz uczennice klas 2b2 i 3b1, wzięli udział w wycieczce do Hiszpanii z postojem we Włoszech i Monako.
W programie wycieczki znalazł się m.in.: spacer po Wenecji, zwiedzanie Barcelony (Park Güell, bulwar La Rambla, bazar La Boqueria, oceanarium), klasztor w Montsserat, rejs statkiem do Tossa de Ma, Pałac Książęcy w Monako, katedra św. Mikołaja.
Istebna 2023
Wycieczka integracyjna klas pierwszych -2.10.2023- Istebna
https://photos.app.goo.gl/Bxu831RDPHDZwm6EA
Londyn 2023
Praga 2023
,,Złota Praga” – miasto mostów
W dniach 12-14 czerwca klasa 1a1 (wraz z miłymi gośćmi z klas 2a1 i 1h) udała sie na wycieczkę do Pragi. Przez trzy dni spacerowaliśmy po pięknej stolicy Czech odwiedzając m.in. zjawiskową bibliotekę klasztoru na Strahovie, Hradczany z królewską rezydencją i uroczą Złotą Uliczką, Małą Stranę, dzielnicę żydowską, czy most Karola. Przystanęliśmy na moment, by docenić kunszt twórców zegara Orloj, a na wyspie Kampa poczuliśmy się prawie jak w Wenecji. Tych tajemniczych, zachwycających i ciekawych miejsc, które odwiedziliśmy było jeszcze więcej….
Zobaczcie krótką fotorelację z naszego wyjazdu 🙂
Bruksela 2023
Klasy 1a2 oraz 2a2 w dniach 04.06-08.06.2023 udały się na wycieczkę do stolicy Beligii- Brukseli. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Parlamentarium- multimedialną, interaktywną ekspozycję poświęconą historii Unii Europejskiej, Dom Historii Europy, Muzeum Historii Naturalnej, Atomium Waterloo. Uczniowie zwiedzali siedzibę Parlamentu Europejskiego, spotkali się także z europosłem Łukaszem Kohutem.
WYŻYNA KRAKOWSKO – CZĘSTOCHOWSKA
BERLIN 2023