30-lecie Szkoły Stowarzyszonej UNESCO

Coraz większymi krokami zbliżamy się do obchodów 30-lecie przystąpienia do programu Szkół Stowarzyszonych UNESCO. W poprzednich tekstach wyjaśniliśmy, czym właściwie jest UNESCO, przyszedł więc czas na krótki wpis tłumaczący, na czym polega idea Szkół Stowarzyszonych.
Jak już zostało ostatnio wspomniane, UNESCO zajmuje się m.in. szerzeniem idei pokoju na świecie. Program Szkół Stowarzyszonych, który został zapoczątkowany w 1953 roku, ma za zadanie krzewienie idei współpracy i budowania wzajemnego zrozumienia wśród dzieci i młodzieży. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie UNESCO: „członkostwo w Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO łączy się z moralnym zobowiązaniem do podejmowania wszelkich działań promujących kulturę pokoju i wzajemnego międzynarodowego zrozumienia”. Aktualnie w programie uczestniczy 12000 instytucji oświatowych w 182 krajach, z czego 109 szkół jest z Polski.
Nasze liceum należy do programu od 1994 roku i – poza szerzeniem ważnych dla UNESCO idei – ma dzięki temu możliwość uczestniczenia w wielu interesujących, międzynarodowych projektach. Jednym z nich był chociażby The Baltic Sea Project. W jego ramach we wrześniu 2023 roku nasi uczniowie mieli szansę brać udział w międzynarodowym obozie dla młodzieży Summer Camp Årø, gdzie pracowali nad wybranymi tematami ekologicznymi i społecznymi. Nasza szkoła była także (wraz z Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. M. Wańkowicza w Katowicach) organizatorem międzynarodowej konferencji AsP UNESCO pt.: My Region yesterday and today and global climate change pod patronatem UNESCO. W konferencji brali przedstawiciele innych Szkół Stowarzyszonych – zarówno z zagranicy, jak i z Polski. Tego typu międzynarodowych projektów było oczywiście więcej (np. Bird Counting czy Environmental History), a wszystkie one dały naszym uczniom możliwość poszerzenia horyzontów i udziału w ciekawych, rozwijających wydarzeniach.