Stała wymiana książkowa w bibliotece

Wymień sobie książkę!

Uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły zapraszamy na stałą wymianę książkową.

W bibliotece został przygotowany regał z książkami, które można samodzielnie wymieniać.

Wybrać można tyle książek, ile się przyniosło*.

Wymieniamy się książkami wydanymi po 2005 roku i zachowanymi w dobrym stanie.

Zapraszamy!

* przyniesione książki przejdą obowiązkową 2-dniową kwarantannę

_____________________________________________________________________________

6 grudnia Mikołaj odwiedzi naszą bibliotekę i będzie rozdawał książki!

Każdy czytelnik, który w tym dniu coś wypożyczy, będzie mógł wybrać dowolną powieść z przygotowanych na stolikach w czytelni.

Pamiętajcie o maseczkach i dezynfekcji rąk!

_____________________________________________________________________________

Akcja „Upoluj swoją książkę” ponownie wystartowała w naszej szkole! Znajdź plakat, zeskanuj kod i do końca listopada czytaj książki za darmo.

Jeden z plakatów promujących akcję znajdziecie na pewno na drzwiach biblioteki (sala 007).

W tym roku za darmo można przeczytać:

1. Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników”
  2. Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia”
  3. Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych”
  4. Kornel Filipowicz „Formikarium”
  5. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc”
  6. Robert Małecki „Żałobnica”
  7. Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia”
  8. Marcin Mortka „Nie ma tego złego”
  9. Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze”
  10. Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie”
  11. Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra”
  12. Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka”

Opisy książek dostępne są na stronie czytaj.pl

2020/2021

Konkurs plastyczny  z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich oraz El Dia de Español, zorganizowany przez II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach

1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach;
  2. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach:

– na projekt okładki książki z zakresu literatury pięknej, wykonany techniką malarską lub grafiką komputerową,

lub rysunkową

– na kolaż przedstawiający św. Jerzego;

1. Pracę konkursową należy przygotować w formacie nie mniejszym, niż A4;
  2. W każdej kategorii przewidziano nagrody książkowe za zajęcie pierwszego i drugiego miejsca;
  3. Pracę należy dostarczyć w terminie do 19 kwietnia b.r. do biblioteki szkolnej;
  4. Komisja konkursowa zastrzega sobie prawo innego podziału nagród;
  5. Wystawa pokonkursowa odbędzie się w szkole (w Galerii na Parterze), natomiast nagrody zostaną wręczone na zakończenie roku szkolnego.

_____________________________________________________________________________

XVII Ogólnopolski Konkurs Literacki „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”

Informacje o konkursie dostępne są pod tym linkiem.
Prace można składać do 8.02.2021 r.

Upoluj swoją książkę!

Od 2 do 30.11. bezpłatny dostęp do 12 bestsellerów. Szczegóły akcji na stronie czytaj.pl

Kliknij na plakat, aby zeskanować kod.

KONKURSY pod patronatem UNESCO

Konkurs literacki „Rozmowa z Małym Księciem” to inicjatywa prowadzona wspólnie przez #LearningPlanet we współpracy z UNESCO, Fundacją Młodzieżową Antoine de Saint-Exupéry (FASEJ) i Stories Labo.
Konkurs inspirowany jest poetycko-filozoficzną opowieścią „Mały Książę”, najbardziej znanym i przetłumaczonym dziełem literatury francuskiej na świecie. Aby uczcić 120. rocznicę urodzin Antoine de Saint-Exupéry, konkurs ten zaprasza młodych ludzi do ponownego połączenia się z bogatą wyobraźnią autora, który już współtworzył marzenia pokoleń dzieci i dorosłych. Jednak tym razem chodzi o wyobrażenie sobie rozmowy Małego Księcia z młodą dziewczyną podczas  izolacji z powodu COVID-19. Pracę należy nadesłać do 30.11.2020 r.

Link do strony konkursu: Conversation with the Little Prince

____________________________________

“Jak to jest być mną?” esej biograficzny dla osób w wieku 14 – 17 lat – konkurs przez Katedrę UNESCO im. Janusza Korczaka przy Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Informacje o konkursie oraz regulamin dostępne pod linkami.

Pracę należy przesłać do 31.12.2020 r.

_____________________________________________________________________________

Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak  i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Szczegółowa informacja dostępna jest także na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki